Napar z liści laurowych

Liść laurowy to popularna przyprawa, bez której nie wyobrażamy sobie gotowania zup czy sosów. Okazuje się, że może być również wykorzystywany do zaparzania oczyszczającego naparu. Jak działa herbatka z liścia laurowego?

Liście laurowe mają właściwości detoksykujące
Liście laurowe mają właściwości detoksykujące123RF/PICSEL

Liść laurowy to wysuszony liść z drzewa laurowego, które rośnie głównie na południu Europy, w Azji oraz Afryce. Choć współcześnie używany jest zazwyczaj jako przyprawa, wykazuje również właściwości lecznicze wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Jak przygotować napar z lauru?

Kilka listków należy rozkruszyć w garnuszku oraz zalać wrzącą wodą (ok. 650 ml). Całość gotować jeszcze przez pięć minut. Po upływie tego czasu wystarczy przelać napar do termosu i pozostawić go w nim na około cztery godziny. Można stosować go zewnętrzne w formie okładów oraz pić zamiast zwykłej, czarnej herbaty. Warto mieć na uwadze, ze napar powinno się pić małymi porcjami co 30 minut przez dwa dni i nie przedłużać kuracji. Zbyt duża ilość herbaty z liści laurowych może spowodować krwotok.

Właściwości liścia laurowego

W liściach bobkowych znajdują się olejki rozgrzewające. Okłady z naparu stosowane zewnętrznie mogą więc skutecznie uśmierzyć ból stawów. Od lat doceniane są również właściwości napotne i detoksykujące rośliny. Wawrzyn stosowany jest do usuwania toksyn z organizmu, wspomagania leczenia chorób skóry, wątroby oraz obniża poziomu cukru we krwi. Liście laurowe mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego kurację należy skonsultować z lekarzem.

Liść laurowy stosowany jest współcześnie głównie jako przyprawa
Liść laurowy stosowany jest współcześnie głównie jako przyprawa123RF/PICSEL

Zobacz także:

Lepiej z puszki niż wcale. Na nadmiar soli jest prosty sposóbInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas