Nasza kasza gryczana
Jako jedyna z kasz nie jest produktem zbożowym. Powstaje z nasion gryki – jest zatem „krewną” szczawiu i rabarbaru.
Gdy masz mało czasu, kasza gryczana z grillowanymi warzywami będzie idealnym pomysłem na obiad. Dobrze komponuje się z papryką, cebulą, cukinią i grzybami. Dzięki swojej konsystencji doskonale łączy się z mielonym mięsem - zrobisz z niej pyszne kotlety gryczane z ziołami i czosnkiem.
Pyszne kaszotto
Podsmaż na oliwie posiekany czosnek i pora w talarkach. Dodaj filet z kurczaka pokrojony w małą kostkę, dopraw solą, pieprzem, oregano i dokładnie obsmaż. Wsyp suchą kaszę gryczaną, wymieszaj składniki i smaż przez 2-3 minuty. Wlej bulion i gotuj przez 5 minut pod przykryciem. Dodaj drobno posiekaną kapustę pekińską, wymieszaj, przykryj i gotuj, co chwilę mieszając i odparowując nadmiar płynu. Dorzuć szpinak i podgrzewaj, aż zmięknie. Podawaj gorące!
Pierogi z kaszą i twarogiem
Wyrób klasyczne ciasto na pierogi. Następnie przygotuj farsz: ugotowaną kaszę wymieszaj z białym serem, jajkiem i miętą. Dopraw solą i pieprzem. Ciasto rozwałkuj, wycinaj kółka, nakładaj na nie farsz i zlepiaj w pierogi. Wrzucaj partiami na osoloną, wrzącą wodę i gotuj, aż wypłyną na wierzch. Pierogi podawaj ze śmietaną. Farsz możesz przygotować też w wersji słodkiej, z dodatkiem cukru i wanilii.
Jak ją gotować?
Na jedną szklankę kaszy gryczanej dodaj dwie szklanki wody, jedną łyżkę masła i szczyptę soli. Zagotuj wodę, następnie dodaj do niej sól, masło i kaszę. Gotuj pod przykryciem, aż kasza wchłonie całą wodę. Ważne, aby jej nie mieszać w trakcie gotowania, inaczej będziesz musiała mieszać ją przez cały czas, żeby się nie przypaliła. Jeżeli więc pozwolisz wodzie spokojnie się wygotować na małym ogniu bez mieszania, kasza będzie sypka i nie poskleja się. Zachowa także wszystkie wartości odżywcze.
7/2016 Na Żywo