Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Na ZBM (zespół bolesnego miesiączkowania) cierpi 80 proc. młodych kobiet i połowa pań w wieku dojrzałym.

Oto wypróbowana metoda naszych babć: termofor na podbrzuszu pomaga złagodzić bóle skurczowe macicy
Oto wypróbowana metoda naszych babć: termofor na podbrzuszu pomaga złagodzić bóle skurczowe macicy123RF/PICSEL

Pod nazwą ZBM kryją się wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości związane z menstruacją: silny ból podbrzusza, któremu często towarzyszą bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki, nadmierny apetyt, nerwowość i zmęczenie. Są one tak uciążliwe, że powodują kłopoty z koncentracją i nie pozwalają skupić się ani na pracy, ani na domowych obowiązkach.

Przyczyny ZBM

Bóle menstruacyjne dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze są następstwem zaburzeń hormonalnych. Gdy cykl miesięczny przebiega nieprawidłowo, mięsień macicy produkuje nadmierną ilość hormonów tkankowych - prostaglandyn PGF2 i PGE2, zwanych hormonami bólu. Wywołują one silne i częste, bardzo bolesne skurcze mięśnia macicy. Wydzielaniu prostaglandyn sprzyja napięcie nerwowe. Stres powoduje też inne, niekorzystne zmiany fizjologiczne w całym organizmie, m.in. usztywnia i kurczy mięśnie, w tym mięsień macicy, który produkuje jeszcze większe ilości prostaglandyn. Dlatego bóle miesiączkowe stają się trudne do zniesienia i mogą prowadzić do omdleń! Przyczyną bólów wtórnych są przewlekłe stany zapalne narządów rodnych i anomalie rozwojowe macicy (np. tyłozgięcie, przodozgięcie), endometrioza, liczne lub duże mięśniaki macicy oraz kłopoty z tarczycą.

Tradycyjne leki

Jeśli ZBM utrudnia normalne funkcjonowanie, warto zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę bólu. Leczenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania rozpocząć można od zażywania leków przeciwbólowych hamujących produkcję prostaglandyn (m.in. aponaproxen, mefacit, ibuprofen, naproksen, ketoprofen). Zażywa się trzy razy dziennie po jednej tabletce. Przepisuje się też antykoncepcję hormonalną. Wyrównane ilości hormonów zmniejszają krwawienia i w efekcie łagodzą miesiączki. Dobre skutki przynoszą alternatywne metody leczenia (patrz ramki). Uwaga! Rzadziej cierpią te panie, które regularnie się wysypiają i uprawiają lekkie formy sportu (gimnastykę, pływanie, marsze), utrzymujące sprawność układu krążenia i wytrzymałość mięśni. W przypadku bólów wtórnych trzeba przede wszystkim wyleczyć choroby, które są przyczyną ZBM.

Dieta niskotłuszczowa

pracy opublikowanej w magazynie "Obstetrics and Gynecology" z lutego 2008 roku naukowcy wykazali, że niskotłuszczowa dieta wegańska zmniejsza ból miesiączkowy i zespół napięcia miesiączkowego. Dlaczego? Powoduje spadek stężenia estrogenów w organizmie o 20 proc. A im poziom ich jest niższy, tym mniej wpływają na tkanki macicy. Już na tydzień przed miesiączką trzeba zmienić dietę. Jeść: brązowy ryż i makaron, pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane, brokuły, szpinak, marchew, brukselkę, fasolę, groch, soczewicę i owoce. Unikać drobiu i innych mięs, wędlin, jaj, produktów mlecznych i takich smakołyków jak pączki, frytki, chipsy.

Rozluźniająca ciepła kąpiel

Oto zabieg opracowany przez naturoterapeutę Sebastiana Kneippa: wlej do wanny wodę o temperaturze 36°C. Powinno być jej tyle, aby - w pozycji siedzącej - sięgała ci do wysokości pępka i zakrywała tylko górne części ud (nogi oprzyj na brzegu wanny lub na ustawionym w niej stołeczku). Co minutę dolewaj tyle gorącej wody, by jej temperatura rosła o 1°C. Zabieg zakończ w temperaturze 38-42°C (zależnie od indywidualnej tolerancji) po 7-15 minutach. Osusz się, odpocznij. Do wody można dodać olejek geraniowy lub z melisy.

Joga hormonalna

Wykonywana 3 razy w tygodniu wzmaga wydzielanie endorfin poprawiających nastrój i znieczulających ból. Przykład: usiądź na piętach, tułów oprzyj na udach i wyciągnij ręce przed siebie. Oprzyj czoło na podłodze, wyprostuj lewą nogę. Przyciśnij prawą piętę udem, prawe kolano umieść między piersiami. Wykonaj siedem intensywnych oddechów (wciągaj pępek podczas wydechu). Więcej ćwiczeń w książce "Joga hormonalna" Dinah Rodrigues.

Witaminy i minerały

Już na 7 do 10 dni przed rozpoczęciem miesiączki i podczas menstruacji należy zażywać tabletkę wit. B1, B3 i B6 dwa razy dziennie (lub witaminę B compositum). Na 3 dni przed i podczas menstruacji po tabletce rano i wieczorem: wapnia, magnezu, witaminy E i C, cynku. Składniki te zapobiegają intensywnym skurczom macicy.

Ziołowe herbatki ojca Klimuszko

Franciszkanin ojciec Andrzej Czesław Klimuszko praktykował stosowanie ziół tylko w wieloskładnikowych mieszankach, twierdząc, że picie herbatek z jednego zioła nie ma żadnego lub większego działania leczniczego, a przy długotrwałym stosowaniu może zaszkodzić, zamiast pomóc. Oto dwa jego przepisy. Herbatka rozkurczowa i odstresowująca: weź po 50 g kwiatu ślazu, kwiatu jasnoty białej, liścia mięty pieprzowej oraz melisy, kwiatu wrzosu oraz nagietka, koszyczków rumianku, ziela krwawnika i dziurawca. Dokładnie je wymieszaj, a następnie wsyp do suchego słoika i szczelnie zamknij.

Za każdym razem zaparzaj ziółka świeże: kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, odstaw pod przykryciem na 3 godziny. Po przecedzeniu przez gęste sitko, lekko podgrzej. Pij 2 razy dziennie po szklance przed posiłkiem. Herbatka przeciw bólom migrenowym: weź po 50 g korzenia kozłka, arcydzięgla i korzenia lukrecji, kwiatu lawendy i jasnoty białej, ziela przywrotnika, ziela drapacza, krwawnika oraz dziurawca. Dokładnie je wymieszaj. Kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, przykryj na 3 godziny. Przecedź, lekko podgrzej. Pij 2 razy dziennie.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas