Nie daj się upałom

Gdy słupek rtęci oscyluje wokół 30º C, codzienne życie staje się trudne, ale można sobie poradzić z falą gorącego powietrza.

Na kark, dekolt, twarz rozpylaj zimną wodę. Kostki lodu w pojemniku możesz umieścić przy wiatraku
Na kark, dekolt, twarz rozpylaj zimną wodę. Kostki lodu w pojemniku możesz umieścić przy wiatraku123RF/PICSEL

Co warto jeść?

Postaraj się nie gotować na zapas, by w wysokiej temperaturze nic się nie zepsuło. Postaw na dania lekkostrawne, a także, zawierające dużo wody, warzywa i owoce. Arbuzy, melony, pomidory, sałata, ogórki, cukinia, rzodkiewki i brokuły mają jej najwięcej. Unikaj ciastek z kremem, tatara i dań z surowego mięsa.

Arbuz uzupełnia potas, magnez i wapń, które szybko tracimy podczas upałów
Arbuz uzupełnia potas, magnez i wapń, które szybko tracimy podczas upałów123RF/PICSEL

Czym najlepiej ugasisz pragnienie?

Może trudno w to uwierzyć, ale pragnienie lepiej ugasi ciepła herbata, a nie zimny napój z kostkami lodu. Pod wpływem zimnego bodźca organizm zatrzymuje bowiem ciepło, a nie wydala je. Odpowiednia jest woda mineralna - warto dodać do niej szczyptę soli. Unikaj herbatek z moczopędnych ziół: rdestu, pokrzywy, skrzypu, mniszka. 

Podczas upałów zrezygnuj z picia napojów moczopędnych. Do takich należą napary z pokrzywy
Podczas upałów zrezygnuj z picia napojów moczopędnych. Do takich należą napary z pokrzywy123RF/PICSEL

Gdy jest ci za gorąco

W zamrażarce przechowuj dwa małe kompresy żelowe. Gdy poczujesz, że jest ci za gorąco - przykładaj je do skroni, nadgarstków, w zgięcie łokcia, pod kolano lub w okolice kostki na nodze. To są punkty, przez które najszybciej obniżysz temperaturę ciała. Na kark, dekolt, twarz rozpylaj zimną wodę. Spryskiwacz trzymaj w lodówce. Na kilka minut zanurz stopy w misce z zimną wodą, do której dodaj kilka kropli (10-15) olejku miętowego.

Jasne ubrania z naturalnych tkanin poprawią twoje samopoczucie w upalne dni
Jasne ubrania z naturalnych tkanin poprawią twoje samopoczucie w upalne dni123RF/PICSEL

Ubieraj się na jasno

Zakładaj luźne ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin w jasnych, odbijających promienie słoneczne kolorach. By skóra nie nagrzewała się zbytnio, powinny zakrywać całe ciało. Jeżeli na powietrzu będziesz długo, posmaruj się kremem przeciwsłonecznym - materiał nie chroni przed słońcem w 100 proc. Koniecznie załóż coś na głowę - najlepiej z rondem zasłaniającym oczy i twarz.

Szczyptę soli dodaj do szklanki wody mineralnej. Dostarczy organizmowi niezbędnych mikrolementów
Szczyptę soli dodaj do szklanki wody mineralnej. Dostarczy organizmowi niezbędnych mikrolementów123RF/PICSEL

Odwodnienie

Obniżenie poziomu wody i elektrolitów w organizmie jest konsekwencją tego, że za mało pijesz. To stan groźny dla organizmu. Poczujesz go po suchości w ustach, kłopotach z koncentracją, zawrotach głowy, szybszym oddechu i biciu serca, a także suchości skóry. Dochodzi do tego uczucie nudności, wzrost ciepłoty ciała. Pojawiają się wzdęcia i niebezpieczne drgawki.

Mieszkanie należy wietrzyć w nocy. Przed godziną ósmą rano okna powinny być zamknięte
Mieszkanie należy wietrzyć w nocy. Przed godziną ósmą rano okna powinny być zamknięte123RF/PICSEL

Jak schłodzić mieszkanie?

Nie otwieraj okien w ciągu dnia. Zrób to dopiero wieczorem i wietrz pomieszczenia całą noc. Zamknij okna przed godz. 8 rano. Zasłaniaj okna zasłonami, roletami. Dodatkowo możesz powiesić w nich prześcieradła i spryskiwać je co jakiś czas zimną wodą. 

Okna możesz dodatkowo zabezpieczyć folią przeciwsłoneczną
Okna możesz dodatkowo zabezpieczyć folią przeciwsłoneczną123RF/PICSEL

Nawilżaj powietrze. Jeśli nie masz nawilżacza elektrycznego, wykorzystaj np. gliniane naczynia lub doniczki (nieszkliwione). Wypełnij je piaskiem, wlej zimną wodą, możesz dodać kilka kropel miętowego lub cytrusowego olejku. 

W najbardziej nagrzewających się pomieszczeniach okna możesz zabezpieczyć folią przeciwsłoneczną (przezroczystą lub typu lustro weneckie). Napuść do wanny zimnej wody i nie zamykaj drzwi od łazienki. 

Zobacz także: