Nie ignoruj bólu stawów

​Ta choroba atakuje stawy. Jeśli nie jest odpowiednio leczona, może je trwale uszkodzić, dlatego trzeba z nią walczyć. Jak powstrzymać dnę moczanową?

Pierwszym objawem  choroby jest zazwyczaj ból dużego palca u nogi
Pierwszym objawem choroby jest zazwyczaj ból dużego palca u nogi123RF/PICSEL

Na dnę moczanową cierpi coraz więcej kobiet. Jej przyczyną jest nadmiar kwasu moczowego. Ta jego część, która nie może się rozpuścić we krwi, zbija się w kryształki, tzw. moczany. Odkładają się one w stawach i wokół nich, a ponieważ są twarde i ostre, kaleczą tkankę i wywołują stan zapalny. Pierwszym objawem jest zazwyczaj ból dużego palca u nogi, ale dna moczanowa atakuje z czasem także inne stawy, zwiększa też ryzyko nadciśnienia i cukrzycy. Ważną rolę w leczeniu tej choroby odgrywa dieta, gdyż puryny, z których składa się kwas moczowy, pochodzą z dwóch źródeł - z obumierających tkanek i tego, co jemy.

Mniej mięsa, więcej przypraw

Unikaj pokarmów, które zawierają puryny, ponieważ one przekształcają się w organizmie w kwas moczowy. Zjadaj dziennie nie więcej niż 100 g mięsa, ryb i wędlin. Bezpiecznym źródłem białka jest nabiał. Zrezygnuj z podrobów i mięsnych wywarów na zupy. Ogranicz jedzenie roślin strączkowych, kapusty i brukselki. Unikaj owoców morza. Uważaj na tłuszcze i wybieraj raczej roślinne niż zwierzęce. Postaw na warzywa i owoce. Wydalanie kwasu moczowego z organizmu przyspieszą takie przyprawy jak liście laurowe, estragon, gorczyca, lubczyk, jałowiec i kurkuma. Mają działanie odtruwające i przeciwzapalne. Wspomagają wydalanie szkodliwych substancji. Sięgaj po świeżego ananasa - zawiera ważny enzym bromelainę, który łagodzi stan zapalny stawu i rozpuszcza kwas moczowy. Przygotuj sok z jednego ananasa, dwóch łyżeczek kurkumy i trzech łyżeczek sproszkowanego imbiru - wypijaj szklankę codziennie przed pójściem spać. W dnie moczanowej ważna jest właściwa masa ciała, gdyż dodatkowe kilogramy nasilają dolegliwości, ale odchudzanie jest niebezpieczne - szybki ubytek wagi nasila bóle.

Sięgaj po świeżego ananasa. Zawiera ważny enzym bromelainę, który łagodzi stan zapalny stawu
Sięgaj po świeżego ananasa. Zawiera ważny enzym bromelainę, który łagodzi stan zapalny stawu123RF/PICSEL

Świeży sok z wiśni i koktajl z ogórka 

Osoby cierpiące na dnę moczanową muszą dużo pić - co najmniej dwa litry płynów dziennie, bo to pomaga nerkom wydalić kwas moczowy. Ból złagodnieje, jeśli przez kilka tygodni będziesz wypijać szklankę świeżo wyciskanego soku z wiśni. Dolegliwości zmniejszy szklanka wody z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny z łyżką miodu - sięgnij po nią pół godziny przed śniadaniem. Kumulowaniu się kryształków zapobiegnie sok ze świeżego ogórka. Jeśli masz czas, przygotuj koktajl: do średniej wielkości ogórka dodaj dwie pałeczki selera naciowego, ćwiartkę cytryny i centymetrowy kawałek korzenia imbiru - rozdrobnij i wrzuć do sokowirówki. Pij raz dziennie.

Podczas ataku dny nacieraj bolące miejsce olejkiem rozmarynowym
Podczas ataku dny nacieraj bolące miejsce olejkiem rozmarynowym123RF/PICSEL

Okłady z żywokostu i kąpiele z igliwiem 

Podczas ataku dny nacieraj bolące miejsce olejkiem rozmarynowym, majerankowym lub cytrynowym. Pomocne będą okłady - garść zmielonego korzenia żywokostu lekarskiego zalej gorącą wodą i wymieszaj, a potem dodaj pół łyżeczki oleju jadalnego. Uzyskaną papkę przykładaj na zmienioną skórę. Przykryj folią, by trzymała ciepło. Przy dużym bólu ochładzaj skórę - do dwóch litrów lodowatej wody wlej kilkanaście kropli olejku lawendowego i rozmarynowego i na dwie minuty przyłóż do bolącego miejsca. Ulgę przyniesie ci kąpiel, jeśli wrzucisz do wanny kilka garści igliwia: sosny, świerku lub jodły. Na przykład: 500 g igliwia sosny, 100 g liści mięty zalej dwoma litrami wody. Doprowadź do wrzenia, przecedź, wlej do wanny i dopełnij wodą z kranu o temperaturze 38°C. Kąpiel powinna trwać około dziesięć minut. 

Zobacz także: 

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas