Nie igraj z kleszczem

Łagodne zimy ostatnich lat sprawiły, że kleszcze zaczynają żerować coraz wcześniej, a kończą coraz później. Jest ich też coraz więcej.

Borelioza nie daje początkowo żadnych objawów. Diagnoza stawiana jest zbyt późno
Borelioza nie daje początkowo żadnych objawów. Diagnoza stawiana jest zbyt późno123RF/PICSEL

Nie tylko w lasach, ale i w miastach - parkach czy ogródkach działkowych. Wszędzie, gdzie jest wilgotno, rośnie trawa, krzaki, paprocie, jagodziny, będą też kleszcze - wyjaśnia dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Te pajęczaki przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jak się przed nimi uchronić i uniknąć zachorowania? Jeśli wybierasz się na spacer do lasu, na łąkę, ubierz się tak, by kleszcz miał utrudniony dostęp do twojej skóry: załóż długie spodnie, skarpetki, górę z długim rękawem. Dobrze, by ubranie było jasne i bez wzorów - łatwiej zauważysz na nim kleszcza. Gdy przebywasz wśród zieleni, stosuj środki odstraszające kleszcze, tzw. repelenty.

***Zobacz także***

Zwiększa się aktywność kleszczyDostarczył infoWire.pl

Tak często, jak zaleca to instrukcja. Zawsze po powrocie z lasu, parku, ogrodu zdejmij i wytrzep ubranie. Weź prysznic. Dokładnie obejrzyj swoje ciało - szczególnie zgięcia łokci, kolan, pachwiny, skórę głowy, miejsca za uszami i pod piersiami - tam kleszcze chowają się najczęściej. Regularnie koś trawę w ogrodzie, likwiduj zarośla, by nie były schronieniem np. dla gryzoni, które przenoszą kleszcze.

Zobacz także:

Krystyna Prońko: Mam alibi w postaci psaStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas