Nie lecz grypy sam!

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej Zwalczmy Grypę, wiedza Polaków na temat tej choroby wciąż jest niewystarczająca.

Gdy zauważysz pierwsze symptomy choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem
Gdy zauważysz pierwsze symptomy choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem123RF/PICSEL

Okazuje się na przykład, że wciąż popularna jest opinia, iż przyjęcie antybiotyku przy grypie to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Tymczasem działające na bakterie antybiotyki nie wyleczą wirusowej grypy - jedynie zniszczą fizjologiczną florę bakteryjną organizmu.

Istnieje również przekonanie, że jednoczesne stosowanie wielu leków objawowych przyspiesza powrót do zdrowia. W rzeczywistości to prosta droga do zatrucia i niepożądanych interakcji lekowych. Przekraczanie dozwolonych dawek i łączenie wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może bowiem skutkować uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, czy dysfunkcją nerek i wątroby.

Leczenie na własną rękę jest szczególnie przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, na przykład astmę, cukrzycę, czy choroby serca.

Choroba ma różne oblicza

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą także rzadziej spotykane objawy: ból brzucha i biegunka. U osób starszych grypa potrafi przybrać inną postać: może pojawić się otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi.

Więcej w serwisie:

Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas