Nie zapominaj o piersiach
Z powodu raka sutka umiera rocznie w Polsce około 4000 kobiet. By zmniejszyć te dramatyczne statystyki, badaj często swoje piersi.
Samobadanie
Powinnaś je wykonywać przynajmniej raz w miesiącu - po miesiączce. Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i przyjrzyj się, czy niema żadnych zmian w kształcie piersi, czy nie ma w nich zagłębień, zmian na skórze, wypukłości. Potem unieś jedną rękę za głowę, a drugą dłonią raz przy razie uciskaj pierś i sprawdzaj, czy nie wyczuwasz podejrzanych zgrubień. Następnie trzema palcami lekko naciskając ciało, zataczaj kółka wzdłuż piersi, z góry na dół i odwrotnie. Tak samo skontroluj drugą pierś.
Ultrasonografia (USG)
Badanie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości, jest zalecane kobietom między 20. a 40. rokiem życia, mającym więcej tkanki gruczołowej, oraz starszym, które powinny poddawać się USG wraz z mammografią. USG bowiem wykrywa zmiany, których nie widzi mammograf. By zwiększyć szanse na wykrycie guzków, na badanie powinnaś zgłaszać się co najmniej raz w roku.
Mammografia
Jedno z najskuteczniejszych obrazowych badań piersi, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Mammografia jest zalecana kobietom po 40. roku życia. W ich piersiach jest mniej tkanki gruczołowej, a więcej tłuszczowej. To właśnie w niej mammografia może wykryć nawet niewielkie zmiany. Nie jest zalecana u kobiet młodszych, gdyż w piersiach, w których jest mocno rozbudowana tkanka gruczołowa, niektóre rodzaje nieprawidłowych tkanek mogą być niewidoczne, np. rak zrazikowy, guzki albo zmiany zapalne.
Galaktografia
To mammografia z użyciem kontrastu, który pozwala na dokładne obejrzenie przewodów mlecznych. Lekarz wstrzykuje kontrast do brodawki sutkowej, a następnie przeprowadza klasyczne badanie mammograficzne. Umożliwia ono wykrycie zmian nowotworowych w przewodach mlecznych i jest zalecane w przypadku wycieku z brodawek sutkowych, szczególnie jeśli jest on podbarwiony krwią.
Badanie genetyczne
Wykonuje się je, badając krew w celu wykrycia mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 . Ich istnienie świadczy o genetycznych predyspozycjach do zachorowania na raka piersi. Zaleca się je przede wszystkim kobietom, w których rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi.
Markery
To jedna z metod diagnostyki nowotworów piersi. Analizuje się skład krwi na obecność markerów - substancji wydzielanych przez nowotwory - CA-125i CA15-3. Metoda ta nie daje pewności o istnieniu raka, ale jest przyczynkiem do dalszej diagnostyki.
Biopsja
Po wykryciu podejrzanej zmiany w piersiach, lekarz może wykonać biopsję. Polega ona na pobraniu fragmentu guzka, poprzez nakłucie go specjalną igłą i poddanie wycinka badaniu histopatologicznemu, które wykaże charakter zmian.
30/2016 Na Żywo