O czym świadczą nocne poty?

U kobiet często stoi za tym menopauza, a u mężczyzn – andropauza. Ale czasem to może być objaw poważniejszej choroby.

To może być objaw poważnej choroby
To może być objaw poważnej choroby123RF/PICSEL

Jedni pocą się mniej, inni bardziej. Jednak, gdy  wzmożone nocne pocenie nie jest objawem infekcji, stresu ani naszej urody, wtedy zwykle towarzyszą mu jeszcze inne symptomy.

Jakie mogą być przyczyny

Nadczynność tarczycy powoduje, że zwiększa się produkcja ciepła i aktywują się gruczoły potowe. Dlatego dokucza nam nadmierna potliwość, której zwykle towarzyszy bezsenność. Wzmożona potliwość można nam też utrudniać życie w ciągu dnia. Dodatkowe objawy, to: nadpobudliwość i rozdrażnienie kołatanie serca chudnięcie mimo zwiększonego apetytu kłopoty ze skupieniem uwagi uczucie ciągłego gorąca osłabienie.

Hipoglikemia, czyli spadek poziomu cukru we krwi. Zwykle dotyczy pacjentów z cukrzycą,  u których poziom cukru jest niewyrównany. Dzieje się tak np.  na skutek zbyt dużego wysiłku fizycznego w ciągu dnia i spożywania alkoholu albo złej dawki insuliny podanej do ostatniego posiłku. Część diabetyków przesypia ten moment, a rano budzą się zmęczeni i z bólem głowy. Gorzej, gdy tracą przytomność. Dlatego warto wiedzieć,  że nadmierne pocenie się w nocy to jeden z sygnałów, jakie daje nam hipoglikemia.

Dodatkowe objawy, to: niepokój bladość skóry koszmary senne wysoki poziom cukru we krwi rano.

Rada: aby temu zapobiec, dobrze jest na kolację zjeść węglowodany, które wolno się wchłaniają, oraz białko i tłuszcze. Taki złożony posiłek zmniejszy ryzyko niedocukrzenia. 

Nowotwory

W skrajnych przypadkach nocne poty mogą być wczesnym objawem raka trzustki, chłoniaka lub białaczki. Dodatkowe objawy, to: stany podgorączkowe utrata masy ciała osłabienie skłonność do infekcji  zasłabnięcia i omdlenia powiększenie węzłów chłonnych  nerwowość napady głodu  (w przypadku raka trzustki)  bladość skóry.

Rada: jeśli zaobserwujemy takie objawy, trzeba się zgłosić do lekarza.    

Podstawowe badania

Aby mieć pewność,  że w naszym organizmie nie dzieje się nic złego, warto wykonać morfologię krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy TSH, T3 i T4  i glukozy oraz wykonać badanie moczu. Taka profilaktyka powinna być wykonywana raz w roku.

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas