Reklama

Reklama

O której jadać posiłki?

Pora posiłku powinna być zgrana z naszym zegarem biologicznym – potwierdzili laureaci Nagrody Nobla.

Rytm dobowy przez wiele lat był traktowany z przymrużeniem oka, jako swego rodzaju nie całkiem naukowa ciekawostka. Do czasu, gdy  w zeszłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali trzej amerykańscy naukowcy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W. Young za odkrycie związku pewnego białka z zegarem biologicznym. Potwierdzili oni znaczenie długości dnia, światła i hormonów. Co, ile  i o jakiej porze jesz - nabiera nowego znaczenia. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oczywiście, zalecenia te nie są idealne dla każdego. To schemat, który należy dopasować do swoich zwyczajów, upodobań i trybu życia (np. pracy zmianowej). 

Reklama

Śniadanie

Co jakiś czas pojawiają się teorie, które próbują podważyć twierdzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Lekarze jednak podtrzymują swoje zdanie - bez śniadania gorzej funkcjonujesz cały dzień. Najlepsza pora na śniadanie to godz. 6-9, powinny być w nim przede wszystkim węglowodany: owsianka, kanapka z pełnoziarnstego pieczywa. Te produkty dają energię i uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu  w pracy i w szkole łatwiej się skupisz. O tej porze możesz też zjeść coś słodkiego, np. drożdżówkę. Wszystko, co jesz rano - spalasz i nie przytyjesz.
 

Drugie śniadanie

 Zjedz je między 10 a 12. lepiej jednak nie sięgaj po kanapki ani batoniki. To pora, gdy jesteś najbardziej wydajna, twój mózg pracuje najlepiej.

Dostarcz mu paliwa w orzechach  i ziarnach oraz suszonych  owocach, ale tylko małą garstkę. Dzięki tej przekąsce unikniesz napadu wilczego głodu i chęci na słodycze.

Obiad

Między 13 a 15 twój układ pokarmowy jest najbardziej aktywny, dlatego o tej porze zazwyczaj należy siadać do największego posiłku dnia. Z posiłku zjedzonego koło południa twój organizm będzie miał najwięcej korzyści, pozwoli ci utrzymać dużo energii do końca dnia. Idealny obiad to ryba lub chude mięso, warzywa  i pełnoziarniste węglowodany: kasza, makaron. Obiad nie musi być ciepły! Może to być sałatka z pełnoziarnistego makaronu, kaszy lub brązowe go ryżu z grillowanym kurczakiem  i warzywami, polana 2 łyżkami oliwy.

Pamiętaj o deserze!

Kisiel owocowy, ciasto drożdżowe, sorbet dodadzą ci teraz energię, zaspokoją apetyt na słodycze.

Podwieczorek

Jest ważnym posiłkiem, zwłaszcza, gdy jesz wcześnie obiad. Około 16 zjedz jogurt naturalny lub owoc. O tej porze możesz wypić kieliszek wina lub małe piwo.

Kolacja

Są dwie ważne zasady: kolacja mu- si być lekka i co najmniej 3 godziny przed snem. Obfita i bogata w cukier zmieni się w tkankę tłuszczową - po południu przemiana materii spada.

Co jeść w ciągu dnia?

1. Śniadanie: kanapka z pełnoziarnistego chleba, rogalik z dżemem lub musli zbożowe z jogurtem.

  2. Drugie śniadanie: mała garstka mieszanki orzechów, nasion  i suszonych owoców.

3. Obiad: sałatka z pełnoziarnistego makaronu, kaszy lub brązowego ryżu z grillowanym kurczakiem  i warzywami, polana 2 łyżkami oliwy.

4. Podwieczorek: jogurt lub owoc,  ew. kieliszek wina.

5. Kolacja: sałatka, warzywa na parze lub kanapka z pastą rybną.

Marcin Miduch, lekarz chorób  wewnętrznych

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy