Reklama

Reklama

Ochroń się przed porażeniem piorunem

Burza potrafi pojawić się znikąd. Zrywa się wiatr, zaczyna padać i grzmieć. Ale to błyskawice przerażają nas najbardziej. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które mogą uratować ci życie!

Gdy jesteś na otwartej przestrzeni

Jeśli czas między błyskiem i grzmotem jest krótszy niż 30 sekund - szybko szukaj bezpiecznego schronienia, najlepiej jakiegoś zamkniętego pomieszczenia. Gdy jednak nic takiego w pobliżu nie  widać, a pioruny walą coraz mocniej, ukucnij i złącz stopy, obejmij kolana rękami, a głowę schowaj między nimi. Warto odizolować się od podłoża, np. plecakiem. Jeśli jesteś  w grupie, rozproszcie się - jeden piorun może porazić kilka osób.

Jeśli jedziesz na rowerze

Zsiądź z niego i odstaw na odległość 2-3 metrów. Trzymaj się z dala od metalowych ogrodzeń, masztów i drzew. 

Kiedy wędrujesz po górach

Gdy nadciąga burza, staraj się opuścić odsłonięte granie i szczyty (najlepiej zejść poniżej linii lasu). Gdy błyska i grzmi, nie dotykaj metalowych drabinek i łańcuchów. Będąc przy skale, nie opieraj się o nią.

Reklama

Jesteś na wodzie

Dopłyń do najbliższego brzegu i jak najszybciej wyjdź z wody. 

Jeśli jedziesz samochodem

 Zatrzymaj się na poboczu i przeczekaj burzę - byle nie pod drzewem ani słupem wysokiego napięcia. Auto cię chroni przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte i nie dotykasz metalowych części. 

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje