Odciski nie muszą sprawiać bólu
Pozbycie się ich jest czasochłonne, ale możliwe.
Gdy tworzą się na stopach w miejscach, gdzie uwiera but, rozwiązanie jest proste. Ale gdy odciski i nagniotki tworzą się w każdym obuwiu, przyczyna bywa bardziej poważna i może świadczyć o kłopotach z układem kostnym - chorobie stawów, bioder, skrzywieniu kręgosłupa.
Na bolesne odciski, nagniotki pomogą domowe okłady. By przyniosły ulgę, kurację trzeba stosować codzienne lub kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni. Skórę zmiękczoną papkami i okładami trzeba delikatnie ścierać, np. tarką, nie wolno jej ścinać żyletką czy wycinać cążkami! Pamiętaj, że okłady i ścieranie można stosować tylko na zdrową, niepopękaną skórę.
Papka z aspiryny
Jedną-dwie tabletki aspiryny zalej łyżką wody, by powstała papka. Posmaruj nią zgrubiałą skórę na stopie, zaklej plastrem wodoodpornym lub przyłóż folię i przymocuj bandażem. Pozostaw na 30 min, po tym czasie usuń okład, opłucz stopę i posmaruj kremem nawilżającym. Po tym zabiegu nie myj już skóry.
Olej rycynowy
Wcieraj go w odciski i nagniotki kilka razy dziennie przez 4-6 tygodni. Możesz mocno nasączyć nim wacik, przyłożyć do skóry, przymocować bandażem i zostawić na całą noc.
Ocet z cebulą
Pół świeżej, obranej z łupin cebuli zetrzyj na tarce, dodaj łyżeczkę octu spirytusowego, wymieszaj, przykryj i odstaw na godzinę. Po tym czasie jeszcze raz wymieszaj papkę, posmaruj grubą warstwą odcisk, przyłóż gazę i folię, zabandażuj. Pozostaw kilka godzin, a najlepiej całą noc. Stosuj co 2 dni przez kilka tygodni.
Plaster cytryny
Plasterek cytryny przyłóż do nagniotka, okryj folią i przymocuj bandażem. Jeśli skóra w tym miejscu zacznie piec, szczypać - usuń cytrynę i zastosuj inny sposób na odciski. Plasterek cytryny możesz zanurzyć wcześniej w oleju i dopiero przyłożyć do skóry. Po 30 min usuń cytrynę. Okład rób kilka razy w tygodniu.
Tarka do stóp
Gdy po stosowaniu okładów zauważysz, że skóra w tym miejscu stała się miękka, zacznij ją ścierać tarką lub świeżo ułamanym (zawsze nowym) kawałkiem pumeksu. Pocieraj skórę, ale nie za mocno, aby nie powstało zaczerwienie skóry. Zbyt intensywne i mocne złuszczanie nagniotków i odcisków powoduje, że skóra tam przyrasta mocniej. By się ich pozbyć, skórę trzeba ścierać po trochu, ale często i systematycznie.
Zobacz także: