Orzechy brazylijskie
Są duże, twarde i dosyć drogie, czy jest więc sens ich kupowania, jeśli możemy się raczyć naszymi krajowymi? Orzechy włoskie i laskowe mają mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Czy potrzebne nam brazylijskie?
Warto przyjrzeć się im bliżej, bo choć wiedzieć trzeba, że wszystkie rodzaje orzechów wpływają pozytywnie na pracę mózgu, brazylijska odmiana charakteryzuje się kilkoma atutami, których nie sposób pominąć.
Ze względu na zawarty w nich selen orzechy te poprawiają funkcjonowanie enzymów, a także chronią czerwone krwinki przed działaniem wolnych rodników. Selen przyczynia się do poprawienia odporności organizmu, wspomaga też funkcjonowanie tarczycy.
Spożywanie orzechów brazylijskich zaleca się mężczyznom, którzy zamierzają zostać ojcami, wpływają bowiem dobrze na potencję. Chronią przed miażdżycą i zawałami serca, a także obniżają poziom złego cholesterolu.
W orzechach tych znajduje się dużo kwasów tłuszczowych omega-6. Niestety, nadmiar omega - 6 ma działanie prozapalne, które zaostrza stan zapalny tarczycy i obniża wchłanianie do organizmu kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla zdrowia (wpływają korzystanie na pracę serca, mózgu czy wzroku).
Warto pamiętać, że kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zróżnicowana dieta. Żaden produkt nie jest w stanie zastąpić wszystkich naszych potrzeb. Od różnorodności na talerzu zależy nasze zdrowie.
Zobacz także: