Reklama

Reklama

Październik miesiącem świadomości raka piersi

Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego. Szacuje się, że tego rodzaju diagnozę otrzymuje co roku około 1,7 miliona kobiet, a 500 tysięcy z nich umiera.

Październik zwany jest "różowym miesiącem", gdyż to właśnie 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jego symbolem jest różowa wstążka. Do promowania akcji włączają się co roku znane osoby. Jedną z nich jest Małgorzata Socha.

",Dziewczyny!!! Ja badam swoje piersi regularnie, a Wy? Październik to miesiąc świadomości raka piersi. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie. Regularne badania mają bardzo duże znaczenie - pozwolą wykryć chorobę jak najwcześniej. Dbajcie o siebie" - napisała na swoim Instagramie.

Reklama

Wysoka śmiertelność kobiet wynika niestety ze zbyt późnego wykrycia choroby. Dlatego należy regularnie wykonywać:

- samobadanie piersi

- mammografię

- USG

Jak wykonać samobadanie piersi?

To badanie należy wykonywać samodzielnie raz w miesiącu, gdy piersi nie są nabrzmiałe, ani obolałe. Najlepiej badać je około tydzień po miesiączce. Jak je wykonać?

Unieś ręce do góry, połóż je na biodrach lub opuść w dół. Wszystkie pozycje należy wykonać i kolejno obserwować, czy skóra na piersi nie marszczy się, a kolor nie wzbudza twoich podejrzeń. Przy samobadaniu należy zwrócić uwagę na dół pachowy. Spróbuj również ścisnąć brodawki, czy wycieka z nich niepokojący płyn.

Połóż  lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj małe kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz samobadanie z prawą piersią.

Największe ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w wieku 50-69 lat. Nie należy jednak kierować się statystykami, a mimo wszystko regularnie wykonywać mammografię piersi, przynajmniej raz w ciągu dwóch lat. Tego rodzaju badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy