Pęcherz nieujarzmiony

Nie lekceważ nawet pozornie błahych dolegliwości pęcherza i naucz się o niego dbać.

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która skutecznie potrafi uprzykrzyć ci życie
 © Panthermedia

Pewnego dnia postanowiła zgłosić się do urologa. - Czy chorowała pani na zapalenie pęcherza moczowego? - zapytał podczas wstępnego wywiadu. - Tak, zdarza mi się średnio dwa razy w roku. Biorę wówczas antybiotyk i ekstrakt żurawiny Urinal. Po takiej terapii kontrolne badania nie wykazują bakterii. A mimo to nieraz co 20 minut muszę oddawać mocz. Parcie bywa bolesne. Badania moczu (ogólne i na posiew) nie wykazały zwiększonej liczby białych krwinek, które wskazywałyby na stan zapalny. Nie było białka i krwinek czerwonych, nie wyhodowano też bakterii. - Konieczne będą specjalistyczne badania - stwierdził urolog. - Dam pani skierowanie na USG, a także na test urodynamiczny (kontrolujący skurcze pęcherza).

Badania nie wykazały schorzenia nerek ani żadnych zaburzeń, którym mogą towarzyszyć bóle i częste oddawanie moczu (cukrzycy, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona). - Przyczyną problemu jest więc u pani nadreaktywność (nadwrażliwość) pęcherza - wyjaśnił lekarz. - Wywołują ją zaburzenia układu nerwowego (połączeń nerwowo- -mięśniowych). Stąd odczuwanie bólu i nieprawidłowe skurcze (może pojawić się nawet mimowolne oddawanie moczu).

Jak dbać o pęcherz?

Naucz się tzw. treningu pęcherza. Staraj się oddawać mocz zawsze w tych samych porach, by wyćwiczyć stałe odruchy pęcherza.

Ćwicz mięśnie miednicy. Zgłoś się do specjalisty rehabilitacji, by podczas kilku spotkań nauczył Cię prostych ćwiczeń napinania i rozluźniania określonych mięśni. Ubieraj się ciepło. Przewianie i wyziębienie okolicy podbrzusza sprzyja nasileniu się dolegliwości.

Pij dużo ciepłych płynów. Najbardziej wskazane są herbaty ziołowe, zielone i owocowe. Unikaj napojów zimnych oraz drażniących (alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych).

Unikaj ostrych przypraw, np. chili i curry. Niewskazane są także chrzan, pikle i musztarda. Unikaj stresów! Napięcie nerwowe powoduje pobudzenie mięśniówki pęcherza (stąd skurcze). Naucz się technik relaksacyjnych - pomoże Ci joga, pilates, tai chi albo chi qong.

Gdy leki nie pomogą

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas