Pięć sposobów na zdrowe jajniki
Domowe metody mogą ci pomóc w walce z bólem. Leczenie naturalnymi składnikami jest bezpieczniejsze. Upewnij się jednak, że zioła nie osłabiają leków, które codziennie przyjmujesz.
1. Skrzyp i pieprzyca
Garść suszu skrzypu zalej szklanką wrzątku i odstaw na 25 minut. Odcedź napar, lekko przestudź i w mocno ciepłym zmocz ręcznik. Lekko odciśnij i przyłóż w okolicy jajników. Zawiń kompres folią, by dłużej trzymał ciepło. Zostaw na 20 minut. Rób to przez 15 dni.
Ratunek z Peru
Gdy ustaje funkcja jajników, pogarsza się samopoczucie. Towarzyszą temu przykre objawy, które zniweluje pieprzyca peruwiańska, egzotyczna roślina (kupisz w sklepie ze zdrową żywnością). Jedz co dzień 2 łyżeczki - dodawaj ją do zup, sałatek albo posypuj nią kanapki.
2. Koniczyna i krwawnik
Substancje, które zapobiegają złym podziałom komórkowym zawarte w koniczynie dożywiają tkanki, w tym jajniki. Przez 3 miesiące co dzień pij napar z łyżeczki kwiatów czerwonej koniczyny. Zalej je szklanką wrzątku, odczekaj kwadrans - i gotowe.
Napary i kąpiele
Masz torbiele jajników? Przez 4 tygodnie stosuj podwójną kurację. Łyżkę ziela krwawnika zalej szklanką wrzątku i odstaw na 20 minut. Zanim wypijesz, możesz dodać łyżeczkę miodu. Rób sobie też kąpiele z wywarem z macierzanki - 2 garści suszu zalej litrem zimnej wody i zagotuj. Przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się na 15 minut.
3. Rumianek i termofor
W leczeniu stanów zapalnych jajników pomaga rumianek. Rób nasiadówki: 4 garści koszyczków rumianku wrzuć do miski, zalej 2 litrami wrzątku, a potem posiedź nad parówką na 15 minut. Powtarzaj 2 razy dziennie przez tydzień.
Leczenie ciepłem
W czasie zapalenia jajnika możesz ogrzewać dół brzucha termoforem, poduszką elektryczną albo plastikową butelką z gorącą wodą. W ten sposób rozluźnisz napięte mięśnie i zmniejszysz ból. Rób to nawet kilka razy dziennie.
4. Kukurydza i siemię lniane
Ryzyko rozwoju raka rośnie, gdy ustaje funkcja jajników. Kukurydza zawiera zeaksantynę, silny antyoksydant, i roślinne hormony - fitoestrogeny, które zmniejszają to ryzyko. Możesz jeść ją w kolbach, robić zupy, dodawać do sałatek albo wykorzystywać mąkę kukurydzianą lub grysik do wypieków, np. chleba kukurydzianego własnej roboty.
Ziarna, które pomogą
Siemię lniane kryje w sobie lignany, czyli jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy - związków zwalczających wolne rodniki, co jest ważne w profilaktyce nowotworów. Co dzień zjadaj przynajmniej łyżkę nasion siemienia lnianego.
5. Olejek z lawendy i mięta z cytryną
Do łyżki oleju roślinnego dodaj 4 krople olejku lawendowego i wmasuj w brzuch. Zrób nalewkę - 4 garści kwiatów lawendy zalej alkoholem (40%). Odstaw na 2 tygodnie i co dzień wstrząsaj naczyniem. Przecedź. Gdy czujesz ból, pij po łyżeczce 3 razy dzienne.
Małymi łyczkami
Podobnie działa mięta - 2 garści liści zalej litrem wrzątku, dodaj parę plastrów cytryny. Popijaj cały dzień.
Zobacz także: