Pięć sprawdzonych metod na brzydki zapach z ust
Naturalne sposoby na odświeżenie.
1. Koper włoski i bazylia
Oddech odświeżą nasiona kopru włoskiego - posypuj nimi sałatki i kanapki, a po każdym posiłku rozgryzaj kilka ziaren. Koper rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego i zapobiega nagłym odbiciom. Możesz też żuć natkę pietruszki - zawiera olejki eteryczne, które niwelują nieładną woń z ust.
Ziołowa herbatka
Wspomagaj trawienie - dokładnie żuj każdy kęs i nie jedz szybko, by nie łykać za dużo powietrza. Łyżeczkę suszu bazylii lub 7 listków zalej 3/4 szklanki wrzątku. Przykryj ją i odstaw na 20 minut, żeby się zaparzyła. Pij po każdym posiłku.
2. Sok z cytryny i soda oczyszczona
Przyczyną nieładnego zapachu może być nadmierna suchość śluzówek, bo wtedy procesy gnilne przebiegają bardziej intensywnie. Pobudzisz ślinianki do pracy, pijąc sok z cytryny - łyżeczkę soku weź do ust i zanim go połkniesz, przez minutę przepłukuj nim jamę ustną.
Pobudzaj produkcję śliny
Podobny efekt da picie wody z sodą oczyszczoną - jej łyżeczkę rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody. Taką miksturą przepłukuj usta po każdym posiłku. Już po 10 dniach kuracji powinnaś odczuć poprawę. Osoby, u których suchość śluzówek jest wynikiem choroby lub zażywania leków, powinny to robić regularnie.
3. Ksylitol i szałwia
Nie używaj białego cukru, ale zastąp go brzozowym, czyli ksylitolem. Ten naturalny słodzik zmniejsza przywieranie płytki nazębnej, na której namnażają się bakterie, co jest przyczyną niemiłej woni z ust. Zawiera też związki, które pobudzają produkcję śliny i przywracają właściwe pH.
Walcz z płytką nazębną
Przyleganie płytki nazębnej ograniczą również płukanki z szałwii. Łyżeczkę suszu szałwiowego zalej 3/4 szklanki wrzątku, odstaw na 15 minut do zaparzenia. Przecedź i przez 10 dni 2 razy dziennie płucz usta.
4. Miód manuka i słodka kapusta
Jeśli powodem brzydkiej woni z ust są wrzody żołądka, sięgnij po miód Manuka. Ten naturalny antybiotyk zwalcza wywołujące wrzody bakterie (Helicobakter pylori) i przyspiesza zasklepianie się już powstałych owrzodzeń. Przez 28 dni pół godziny przed śniadaniem i 2 godziny po kolacji zjadaj po łyżeczce miodu.
Kuracja sokiem
Podobne efekty uzyskasz, pijąc sok ze słodkiej kapusty. Ma właściwości łagodzące dolegliwości związane z wrzodami żołądka i nadkwasotą, a w konsekwencji - likwidujące przykry zapach z ust. Przez miesiąc 2 razy dziennie, między posiłkami, wypijaj 1/2 szklanki soku świeżo wyciśniętego z 7-9 liści kapusty.
5. Herbata z mięty i rumianek
Masz zapalenie migdałków albo zatok? Namnażające się bakterie produkują związki siarki - stąd niemiła woń. Herbatka z mięty działa bakteriobójczo i pobudza ślinianki, by wytwarzały więcej śliny. Pomaga zwalczać stan zapalny i odświeża oddech.
Płucz gardło i zatoki
Poprawę przyniesie też płukanka z rumianku. Szklanką wrzątku zalej 2 łyżeczki suszonych koszyczków rumianku i odstaw na 20 minut do zaparzenia. Płucz gardło 2 razy dziennie. Możesz też przepłukać zatoki (specjalną butelkę kupisz w aptece).