Pięć sprawdzonych sposobów na przewiane ucho
Lecz się naturalnie.
1. Masaż i okład z cebuli
Ból po zawianiu ucha nasila się podczas jedzenia i ziewania. Mogą mu towarzyszyć dreszcze i gorączka. Delikatny masaż pomoże udrożnić zatkane ucho - pociągaj małżowinę i, uciskając jednocześnie miejsce przy miejscu, posuwaj się w stronę dolnej szczęki. Potem wypłucz gardło, np. wodą z solą.
Przyłóż kompres
Cebulę ugotuj razem z łupinką, a następnie rozgnieć ją, np. widelcem, i połóż na czystą ściereczkę lub gazę. Przytknij, ale nie przyciskaj za mocno, do ucha (tak, żeby gaza była na zewnątrz) i trzymaj do chwili, aż utraci ciepło.
2. Listek geranium i olejek kamforowy
Jeśli masz w domu tę roślinę doniczkową, zerwij listek, zwiń go i włóż do bolącego ucha. Zrób to ostrożnie - tak, by nie wpychać go zbyt głęboko. Zawarte w geranium olejki mają silne działanie antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu pomogą zdusić infekcję w zarodku.
Nasączona wata
Możesz też - koniecznie ostrożnie i niezbyt głęboko - włożyć do ucha watę delikatnie nasączoną olejkiem kamforowym - nie tylko działa przeciwzapalnie, ale też mocno rozgrzewa. Albo wpuść do ucha kilka kropel lekko podgrzanej oliwy - powinna być letnia. Nawilży ucho i zmniejszy swędzenie.
3. Pozycja podczas snu i gorąca kąpiel
Kiedy kładziesz się spać, nie przyciskaj chorego ucha do poduszki, bo przez to będziesz bardziej odczuwała dolegliwości. Ponieważ jednak bolące ucho potrzebuje ciepła, naciągnij kołdrę wysoko na głowę - tak by zostało nią przykryte.
Relaks w wannie
By się rozgrzać, wejdź do wanny z gorącą wodą. Dolej trochę olejku eterycznego (eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej). Na ucho nałóż opaskę, by go nie zamoczyć, i wdychaj opary z olejków, które działają odkażająco.
4. Herbatka z malin i guma do żucia
Wypij herbatę z malin albo napar z lipy. Możesz też przygotować sobie herbatę z imbirem i goździkami albo z dodatkiem rumu. Chodzi o to, żeby się rozgrzać, bo drobnoustroje chorobotwórcze najszybciej się namnażają, gdy temperatura naszego ciała spada. Dlatego jeśli wracasz zmarznięta do domu, staraj się przede wszystkim podnieść ciepłotę ciała.
Przełykanie i ziewanie
Ulgę przyniesie Ci także żucie gumy - ta czynność może spowodować, że zniknie nieprzyjemne odczucie zatkanego ucha. Podobny efekt może przynieść dokładne przeżuwanie pokarmów, a także przełykanie śliny, ssanie cukierków lub przeciągłe ziewanie.
5. Suszarka i termofor
Włącz suszarkę i trzymaj ją tak, by była w odległości 40 cm od ucha. Dmuchaj w jego kierunku gorącym powietrzem (wybierz słabszy podmuch), ale nie dłużej niż przez 3 minuty. Albo usiądź tak, by bolące ucho znalazło się na tyle blisko grzejnika, abyś czuła jego ciepło.
Najlepiej stopy
Jeśli na dworze bardzo zmarzłaś, połóż się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną - i ogrzewaj zmarznięte stopy. Załóż na nie ciepłe wełniane, skarpety. Wcześniej możesz natrzeć stopy olejkiem kamforowym i energicznie poruszać palcami.