Reklama

Pięć sprawdzonych sposobów na przewiane ucho

Lecz się naturalnie.

1. Masaż i okład z cebuli

Ból po zawianiu ucha nasila się  podczas jedzenia i ziewania. Mogą mu towarzyszyć dreszcze i gorączka. Delikatny masaż pomoże udrożnić zatkane ucho  -  pociągaj małżowinę i, uciskając jednocześnie miejsce przy miejscu, posuwaj się w stronę dolnej szczęki. Potem wypłucz gardło, np. wodą z solą.

Przyłóż kompres 

Cebulę ugotuj razem z łupinką,  a następnie rozgnieć ją, np. widelcem,  i połóż na czystą ściereczkę lub gazę. Przytknij, ale nie przyciskaj za mocno, do ucha (tak,  żeby gaza była  na zewnątrz)  i trzymaj do chwili,  aż utraci ciepło.

Reklama

2. Listek geranium i olejek kamforowy

 Jeśli masz w domu tę roślinę doniczkową, zerwij listek, zwiń go  i włóż do bolącego ucha. Zrób to ostrożnie - tak, by nie wpychać go zbyt głęboko. Zawarte w geranium olejki mają silne działanie antybakteryjne  i antywirusowe, dzięki czemu pomogą zdusić infekcję w zarodku.

Nasączona wata

Możesz też - koniecznie ostrożnie  i niezbyt głęboko - włożyć do ucha  watę delikatnie nasączoną olejkiem kamforowym -  nie tylko działa przeciwzapalnie, ale też mocno rozgrzewa. Albo wpuść do ucha  kilka kropel lekko podgrzanej  oliwy - powinna być letnia. Nawilży ucho i zmniejszy swędzenie.

3. Pozycja podczas snu i gorąca kąpiel

Kiedy kładziesz się spać, nie przyciskaj chorego ucha do poduszki, bo przez to będziesz bardziej odczuwała dolegliwości. Ponieważ jednak bolące ucho potrzebuje ciepła, naciągnij kołdrę wysoko na głowę - tak by zostało nią przykryte.

Relaks w wannie 

By się rozgrzać, wejdź do wanny z gorącą  wodą. Dolej trochę olejku eterycznego  (eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej).  Na ucho nałóż opaskę, by go nie zamoczyć,  i wdychaj opary  z olejków, które działają odkażająco.

4. Herbatka z malin i guma do żucia

 Wypij herbatę z malin albo napar  z lipy. Możesz też przygotować sobie herbatę z imbirem i goździkami  albo z dodatkiem rumu. Chodzi o to, żeby się rozgrzać, bo drobnoustroje chorobotwórcze najszybciej się namnażają, gdy temperatura naszego ciała spada. Dlatego jeśli wracasz zmarznięta do domu, staraj się  przede wszystkim podnieść  ciepłotę ciała. 

Przełykanie i ziewanie

Ulgę przyniesie Ci także żucie  gumy - ta czynność może spowodować, że zniknie nieprzyjemne odczucie zatkanego ucha. Podobny efekt może przynieść dokładne przeżuwanie pokarmów, a także przełykanie śliny, ssanie cukierków lub przeciągłe ziewanie.

5. Suszarka i termofor

Włącz suszarkę i trzymaj ją tak,  by była w odległości 40 cm od ucha. Dmuchaj w jego kierunku gorącym powietrzem (wybierz słabszy podmuch), ale nie dłużej niż przez 3 minuty. Albo usiądź tak, by bolące ucho znalazło się  na tyle blisko grzejnika, abyś  czuła jego ciepło.

Najlepiej stopy

Jeśli na dworze bardzo zmarzłaś,  połóż się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną - i ogrzewaj zmarznięte stopy.  Załóż na nie ciepłe wełniane, skarpety. Wcześniej możesz natrzeć stopy olejkiem kamforowym  i energicznie poruszać palcami.


Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy