Pieczenie w ustach. Co może oznaczać?

Gdy dokucza ci codziennie i trwa ponad 3 tygodnie, umów się na wizytę do lekarza. Najczęściej objaw ten sygnalizuje refluks i nadkwasotę, ale także inne poważne choroby.

Nie lekceważ tego objawu
Nie lekceważ tego objawu123RF/PICSEL

Niedoczynność tarczycy

Pieczenie języka, trudności z przełykaniem i afty wskazują na niedoczynność tarczycy, a nawet na chorobę Hashimoto. Dodatkowe objawy: szybko się męczysz, jest ci wiecznie zimno, ostatnio przytyłaś, masz chrypkę.

Depresja

Uczucie pieczenia w ustach, drętwienie języka, kłucie w jamie ustnej podczas jedzenia  i zaburzenia smaku mogą być odpowiedzią organizmu na długotrwały stres, nerwicę lub depresję.

Dodatkowe objawy: nie masz ochoty na rozrywki, które kiedyś bardzo lubiłaś (np. czytanie, krzyżówki), nie chce Ci się wychodzić z domu, niechętnie spotykasz się z rodziną i znajomymi.

Cukrzyca

Pierwsze symptomy tej choroby pojawiają się właśnie w ustach. Są to pieczenie języka i wewnętrznych części policzków, suchość w ustach, skłonność do krwawień dziąseł. Wszystkie te objawy może wywoływać wysoki poziom cukru we krwi. Dodatkowe objawy: odczuwasz zwiększone pragnienie, czujesz, że Twoja skóra staje się coraz bardziej sucha i swędząca.

Niedobory witamin

Wysychanie błony śluzowej jamy ustnej powodują zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, a także A i K. Dodatkowe objawy: wypadają Ci włosy, masz kruche paznokcie, gorzej widzisz i bolą Cię stawy.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas