Pokarmy obniżające poziom złego cholesterolu we krwi

Odpowiednia dieta i aktywny tryb życia to dla osób zmagających się z wysokim poziomem złego cholesterolu LDL prawdziwe wybawienie. Produkty, które można włączyć do leczniczego jadłospisu, znajdują się na większości sklepowych półek, nie należą do drogich i dobrze smakują. Dlatego warto po nie siegać!

article cover
123RF/PICSEL

Pokarmy obniżające poziom złego cholesterolu we krwi

Olej rzepakowy

Bogatym źródłem stanoli są przede wszystkim oleje. Popularny w Polsce olej rzepakowy zawiera od 900 do 1000 mg fitosterolu w 100 gramach produktu, a tym samym jest jednym z najkorzystniejszych olejów dla osób zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu. Ale to nie wszystko! Olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką zawartości brassikasteolu, który nie występuje w żadnym innym oleju roślinnym oraz przeciwutleniaczy wpływających nie tylko korzystnie na nasze zdrowie, ale również jakość produktu.
Tłuste morskie ryby 

Morskie ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które znane są ze swojego działania obniżającego poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Wpływają również na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zapobiegają odkładaniu się w organizmie blaszek miażdżycowych. Po jakie ryby warto sięgać? Najwięcej cennych składników znajdziecie w śledziach, sardynkach, makrelach czy łososiach. Jeśli jesteście na diecie, pamiętajcie o tym, żeby nie przesadzać z ilością spożywania tych tłustych ryb. Ograniczcie się do 100 gramów tygodniowo.
Sterole roślinne 

Fitosterole należą do tej samej grupy związków chemicznych co cholesterol, ale nie są syntezowane w organizmie człowieka. Jak to się dzieje, że zmniejszają poziom LDL, skoro budową go przypominają? Po spożyciu sterole konkurują z cholesterolem o przyłączenie do receptorów w strukturze miceli, a tym samym obniżają jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Producenci żywności dodają fitosterole do produktów mlecznych, czy wysokiej jakości margaryn.
Soja

Soja posiada właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze. To bogate źródło białka, kwasów tłuszczowych i fitoestrogenów, które łagodzą objawy menopauzy, obniżają poziom ciśnienia i cholesterolu LDL. Badania przeprowadzone na soi wskazują, że zawarte w niej izoflawony zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL oraz redukują poziom „złego” związku. Dietetycy są zgodni, że nie powinno się jej jednak jeść w nadmiarze. Produkty sojowe warto jeść w niewielkich ilościach.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas