Pomidory pełne zdrowia
Czy są tak samo wartościowe w każdej postaci?
Świeże warzywa, sok, keczup, przecier czy suszone - pomidory i ich przetwory to samo zdrowie. Odchudzają, obniżają ciśnienie, a nawet zwalczają raka. Sezon w pełni. Pomidory właśnie teraz są najzdrowsze i najbardziej naturalne, bo dojrzewają w gruncie na słońcu. Dlatego warto jeść je jak najczęściej, a także robić z nich domowe soki, przeciery i keczupy.
Liczne badania pokazują, że pod względem wartości odżywczych pomidorowe przetwory dorównują (a nawet przewyższają!) surowe warzywa. Zawarte w pomidorowym miąższu składniki pokarmowe są uwalniane w trakcie ucierania i gotowania. Mogą po nie sięgać wszyscy - od juniorów po seniorów, osób na diecie lekkostrawnej, zagrożonych chorobami serca i układu krążenia, a nawet cierpiący na nowotwory.
Świeże
Powinny być podstawą każdej diety oczyszczającej i odchudzającej. Średnie warzywo (ok. 170 g) ma tylko 26 kcal. Jedzone ze skórką dostarczą błonnik, który oczyszcza jelita z niestrawionych resztek i usprawni ich pracę. Szybko syci i przyspiesza przemianę materii.
Przecier, keczup
Pomidor ma dużo beta-karotenu (w organizmie przekształca się w wit. A) i likopenu (silny przeciwutleniacz). Bogatszym źródłem obu składników są keczupy i przeciery, a nie świeże pomidory. Więcej likopenu wchłania się z pomidorów przetworzonych.
Suszone
Suszone pomidory działają przeciwnowotworowo, zmniejszają ryzyko raka prostaty. Razem z likopenem hamują wzrost komórek rakowych. Mają też sporo wspierających pamięć i koncentrację: wapnia, żelaza oraz magnezu. Warto je włączyć do menu mężczyzn żyjących w stresie.
Soki
Pomidory to bogate źródło potasu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi. Potas wspomaga też pracę serca. Podczas przygotowywania soku potas przechodzi do niego - szklanka soku zawiera ok. 500 mg potasu. Kupując gotowy, wybieraj sok pomidorowy bez soli, o krótkim terminie spożycia.