Poskrom swój cholesterol

Bez cholesterolu nasz organizm nie może normalnie funkcjonować.

 
 © Panthermedia
Pogromcą cholesterolu jest niacyna czyli witamina B3
 © Panthermedia

Substancja ta bierze bowiem udział w tworzeniu hormonów i kwasów żółciowych. Jednak gdy mamy cholesterolu za dużo, staje się on naszym wrogiem. Odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych. Zapycha je, utrudniając przepływ krwi.

Trzymaj go w ryzach

Ludzka wątroba wytwarza 1-2 g cholesterolu na dobę. Pozostałą część dostarczamy sobie w pożywieniu, stosując niewłaściwą dietę. Dlatego to głównie od nas zależy, czy stężenie cholesterolu w naszym organizmie przekroczy dozwolone normy.

Zazwyczaj najwyższy poziom cholesterolu mamy zimą, kiedy mniej się ruszamy i mamy apetyt na wysokokaloryczne, tłuste potrawy. Dlatego zwłaszcza teraz warto sięgnąć po naturalnych sprzymierzeńców w walce z cholesterolem.

Awokado

Pogromcą cholesterolu jest niacyna czyli witamina B3. Obniża poziom złego cholesterolu nawet o 20-30 proc. Znajdziesz ją w awokado, orzeszkach ziemnych, wątróbce, chudym mięsie i rybach oraz ziołach: pokrzywie, mięcie, liściach maliny. Działanie niacyny wzmacnia chrom (jajka, jabłka, brokuły).

Czosnek

Zawarta w nim allicyna wiąże cholesterol, przez co ułatwia jego wydalanie. Zrób napój czosnkowy. Obierz i posiekaj 25 ząbków, zalej sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn oraz litrem przegotowanej zimnej wody. Trzymaj pod przykryciem. Po trzech dniach pij dwa razy dziennie po kieliszku (25 ml).

Imbir

Korzeń imbiru pokrój w plasterki. Dorzuć dwa kawałeczki do herbaty pod koniec parzenia. Utarty kawałek imbiru wielkości średniej fasoli dodawaj do niegorących

potraw. Zjadaj taką porcję przynajmniej raz dziennie. Imbir obniża też ciśnienie.

Miód i zioła

Połącz po łyżeczce ziela poziomki, liści pokrzywy, melisy, korzenia mniszka i rozdrobnionych nasion głogu. 20 g mieszanki zalej litrem wrzącej wody. Ogrzewaj 5 min. Pozostaw pod przykryciem na godzinę. Przecedź, dodaj łyżkę miodu. Pij po pół szklanki przed każdym posiłkiem.

Świat i Ludzie 5/2011

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas