Powstrzymaj krwawienie dziąseł
Zadbaj, aby w twojej diecie nie zabrakło witamin i minerałów. Urozmaicaj jadłospis. Im większa różnorodność produktów, tym lepiej. Systematycznie odwiedzaj dentystę i wzmacniaj dziąsła.
Najważniejsze składniki diety
Aby zapobiec krwawieniu dziąseł, dostarczaj im produktów bogatych w:
Witaminę C. Jej długotrwały niedobór prowadzi do obrzęku dziąseł i zapalenia przyzębia. Witaminę C znajdziesz w natce pietruszki, papryce, owocach dzikiej róży, porzeczkach, cytrusach i ananasach.
Codziennie wypij szklankę koktajlu ze zmiksowanych cytrusów lub porzeczek oraz pęczka natki pietruszki albo garści jarmużu; możesz też zjeść pół żółtej albo czerwonej papryki lub ćwierć ananasa.
Wapń. Gdy masz go za mało, kości szczęki tracą gęstość i do chodzi do rozchwiania zębów. Dzienną dawkę wapnia zapewni pół brokułu z łyżką nasion słonecznika, dyni, sezamu lub puszka sardynek w oliwie, z ościami i kręgosłupem albo dwa plasterki żółtego sera.
Miedź. Działa przeciwzapalnie i kojąco. Codziennie zjedz owsiankę z orzechami, migdałami i owocami, dwie kromki chleba z nasionami dyni lub słonecznika.
Pamiętaj o probiotykach
Powstrzymują rozwój bakterii próchniczych w jamie ustnej i przeciwdziałają stanom zapalnym przyzębia. Zapewniają też świeży oddech, ponieważ hamują powstawanie związków siarki, odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust. Do każdego obiadu albo kolacji jedz miseczkę kiszonej kapusty, buraków lub innych warzyw. Probiotyki znajdziesz również w kefirze, naturalnym jogurcie, maślance i zsiadłym mleku. Codziennie pij kubek jednego z tych napojów.
To im szkodzi
Gazowane napoje, zwłaszcza słodkie. Cukier niszczy dziąsła, a bąbelki ułatwiają bakteriom wnikanie w tkanki.
Palenie papierosów - powoduje niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. Hamuje krwawienie i możesz nie zauważyć choroby dziąseł, dopóki nie pojawi się paradontoza.
Chipsy i ciastka - oblepiają zęby i sprzyjają powstawaniu płytki bakteryjnej, która twardnieje, a potem przekształca się w kamień uszkadzający dziąsła.
Masuj i kontroluj
Codziennie podczas mycia zębów masuj dziąsła szczoteczką lub opuszką palca. Wzmocnisz je w ten sposób i poprawisz ukrwienie. Masuj okrężnymi ruchami w okolicy szyjek zębów. Palcami możesz też wykonywać masaż zewnętrzny przez wargi i policzki - od jedynek w kierunku zębów trzonowych.
Przynajmniej raz dziennie wieczorem czyść przestrzenie między- zębowe nicią dentystyczną. Zapobiegniesz w ten sposób osadzaniu się płytki bakteryjnej i tworzeniu kamienia.
Raz na pół roku zgłoś się do stomatologa na badanie kontrolne. Wcześnie wykryte choroby przyzębia łatwiej wyleczyć.