Reklama

Reklama

​Poziomki: Prawdziwa skarbnica zdrowia

Gdy położymy poziomkę obok arbuza zobaczymy gigantyczną dysproporcję. Tyle, że to filigranowe maleństwo ma wielką moc zdrowotną, więc nie musi się chwalić gigantycznym rozmiarem. Sezon na poziomki jest wyjątkowo krótki, tym bardziej nie wolno go przegapić. Dlaczego? Mamy aż dziesięć argumentów świadczących o zdrowotnej sile poziomki. Sprawdź. Ciekawe, czy uda nam się ciebie przekonać!

Poziomki: zdrowie w filigranowym wydaniu

Średnica poziomki nie przekracza najczęściej centymetra, choć zdarzają się bardziej okazałe, ale nie w wielkości drzemie jej siła. Najwięcej zyskamy jedząc surowe, świeżo zerwane poziomki i, rzecz jasna, umyte. Objadając się dziko rosnącymi owocami prosto z krzaczka narażamy się na zakażenie bąblownicą - poważną chorobą pasożytniczą.

Poziomki: wartość odżywcza

Zarówno owoce, jak i liście, są skarbnicą szeregu witamin, na czele ze wzmacniającą odporność witaminą C, ważnymi dla dobrej pracy systemu nerwowego witaminami z grupy B, stojącą na straży młodości komórek witaminą E i ważną dla krzepliwości krwi witaminą K.

Reklama

Znajdziemy w nich ponadto garbniki, flawonoidy, antocyjany i flawony. Ten zestaw daje poziomkom silne właściwości antyoksydacyjne i korzystne działanie metaboliczne.


Poziomki: zalecane w diecie odchudzającej

Latem, kiedy patrzymy na siebie zazwyczaj bardziej krytycznie niż w chłodniejszych miesiącach roku, warto świadomie włączać do diety produkty niskokaloryczne i jednocześnie cenne odżywczo. A poziomki spełniają oba kryteria. Nie bez znaczenia jest też to, że są smaczne. Skoro mamy jeść mniej, to niech nam to przynajmniej smakuje. Inaczej robi się naprawdę nieciekawie.

Kolejnym argumentem dla sylwetki jest wysoka zawartość błonnika i maleńkich pestek, dzięki którym poziomki skutecznie stymulują jelita do wytężonej pracy. I tutaj, jak zawsze, kluczowy jest umiar. Zjadane w nadmiarze poziomki mogą sprowokować biegunkę, a to nie jest pożądany scenariusz. Tego tematu wolimy unikać. Mówienie, a tym bardziej pisanie o biegunce wydaje się wciąż niezręcznie. Tyle, że to ludzka przypadłość, z którą większość z nas zetknęła się choćby raz w życiu. A biegunka nie jest tylko chwilowym dyskomfortem. Ona zaburza wchłanianie składników odżywczych.

Poziomki działają również moczopędnie. Więc przyspieszają oczyszczanie organizmu również za pośrednictwem nerek.

Poziomka: 10 korzyści dla zdrowia

Choć poziomka jest jednym z najmniejszych owoców, ma pokaźną listę zasług dla zdrowia. Większość z nich zawdzięcza wysokiej zawartości licznych antyoksydantów. Wymieńmy najważniejszą dziesiątkę:

- poziomki ograniczają stany zapalne w organizmie,

- mają właściwości antynowotworowe,

- chronią przed rozwojem cukrzycy,

- mają korzystny wpływ na pracę wątroby,

- stymulują system immunologiczny,

- pomagają normalizować poziom cholesterolu we krwi i chronią przed miażdżycą,

- mają korzystny wpływ na funkcjonowanie nerek,

- poprawiają krzepliwość krwi,

- stymulują metabolizm i prace układu pokarmowego,

- wspierają pracę narządu wzroku, chronią przed rozwojem zaćmy.

Ewa Koza, mamsmak.com

***

Zobacz również:

Poziomka pospolita: Pomoże w wielu dolegliwościach, wzmocni zdrowie

Poziomki: 10 razy "tak" dla zdrowia

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: poziomki | owoce leśne | poziomki właściwości

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy