Poznaj moc naturalnych leczniczych specjałów

​Wiosenne wycieczki za miasto i spacery po łąkach, wyjazdy w czyste ekologicznie miejsca Polski warto wykorzystać na zbieranie leczniczych kwiatów.

Pogodny dzień bez deszczu jest wymarzony na zbiór leczniczych kwiatów
Pogodny dzień bez deszczu jest wymarzony na zbiór leczniczych kwiatów123RF/PICSEL

Właśnie teraz kwitnące krzewy i drzewa mają mnóstwo cennych związków, z których przygotujesz lecznicze specyfiki. Do suszenia zbieramy w pełni rozwinięte kwiatostany, oczyszczone z mszyc, muszek, bez zdrewniałych części łodyg. Kwiaty dosuszenia można rozłożyć w suchym i ciepłym pomieszczeniu (najlepiej ciemnym) na papierze (ale nie na gazecie) lub bawełnianej tkaninie.

Innym sposobem jest suszenie w uchylonym piekarniku, w temp. 40°C. Ze świeżych płatków kwiatów dzikiej róży przyrządzisz konfiturę, a kwiaty czarnego bzu możesz podać...smażone w cieście!

Rumianek

Napar do picia z koszyczków (czyli suszonych kwiatów) rumianku działa rozkurczowo, wiatro- i żółciopędnie. Zewnętrznie stosuje się go do przemywania ran, spojówek, płukania gardła, nasiadówek w infekcjach miejsc intymnych. Napary z rumianku działają też uspokajająco. Rumianek może powodować uczulenie!

Czarny bez

Nie tylko syrop i sok z owoców czarnego bzu ma właściwości lecznicze. Podobnie działa także ocet, olej i naparz kwiatów czarnego bzu. Specyfiki mają właściwości wykrztuśne, napotne, antywirusowe, wzmacniają odporność. Świeże kwiaty czarnego bzu najprościej jest suszyć, można też zanurzyć je w słoju z cukrem, octem jabłkowym lub usmażyć w cieście.

Lipa

Kwiaty lipy zbieramy razem z wrośniętym w łodygę listkiem. Z suszonych przygotujemy napar o działaniu napotnym, stosowany w gorączce, grypie, anginie, nerwobólach i migrenie. Napar stosuje się również zewnętrznie do płukania włosów osłabionych, wypadających. Złagodzi też podrażnienia skóry po ukąszeniu owadów.

Kasztanowiec

Zbieramy tylko białe kwiaty kasztanowca. Suszymy w temperaturze pokojowej, w ciemnym, przewiewnym miejscu. Napar wzmacnia kruche naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność, działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

22/2016 Świat i Ludzie

Co warto zobaczyć w Sofii?Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas