Proste metody, które pozwolą zmniejszyć stres
W pracy, w domu, a nawet na wakacjach stres towarzyszy nam niemal w każdej sytuacji. Dla jednych jest to powód do mobilizacji, z kolei innym często przysparza wielu problemów. Jak sobie z nim radzić? Poznaj kilka przydatnych wskazówek, które w szybki sposób pozwolą ukoić nerwy i zapewnią relaks.
Rano w stresie pędem na autobus, by kolejne osiem godzin spędzić w biurze w napiętej atmosferze, bo deadline projektu właśnie minął wczoraj. Do tego cała rodzina na głowie, korek w drodze powrotnej do domu i padasz z nóg. Jeśli choć dwa powyższe czynniki są nam znane, to oznacza, że doskonale wiemy, czym jest życie w stresie.
Jak to działa?
Stres wpływa na najstarszy ewolucyjnie fragment mózgu, czyli na oś podwzgórze - przysadka - nadnercza. Podwzgórze pobudza przysadkę, a ta z kolei wysyła impulsy do nadnercza, skąd wydzielana jest adrenalina. Każdy z nas tego doświadcza i w zależności od stopnia stresujących sytuacji, reagujemy z różną intensywnością. Jednym kołacze serce, innych oblewa zimny pot, a pozostałym odbiera mowę. Dla wszystkich jednak ma te same fatalne skutki. Dlatego zamiast walczyć ze stresem, lepiej jest nauczyć się z nim żyć i powoli go oswajać.
Polubcie się
Brzmi absurdalnie, ale to naprawdę sprawdzona metoda. Wcześniej warto dokładnie przeanalizować, jakie sytuacje wyprowadzają nas z równowagi i zastanowić się nad tym, jak do tej pory sobie z nimi radziliśmy. Dopiero wówczas będziemy mogli nauczyć się redukować stres.
Aktywność fizyczna
Za tobą dzień pełen nerwów? Zamiast sięgać po tabletki uspokajające, lepiej wybierz się na spacer lub na siłownie. Nic tak nie pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu jak wysiłek fizyczny. Badania już wielokrotnie pokazały, że uprawianie sportu sprawia, że czujemy się bardziej zadowoleni i odprężeni.
Zadbaj o rozmowę
Zdrowie psychiczne w dużej mierze zapewni nam też kontakt z bliskimi. Nie duśmy w sobie emocji, ponieważ to jeszcze bardziej wpływa na nas stresująco. O swoich problemach dobrze porozmawiać z najbliższymi i rodziną. Osoby, które potrafią korzystać ze wsparcia otoczenia, dużo lepiej radzą sobie ze stresem. Co ciekawe, nieważne dla nas jest to, jaką otrzymamy radę, lecz sam fakt wysłuchania i bycia zrozumianym.
Chwila dla siebie
Innym rozwiązaniem jest skupienie się wyłącznie na sobie. W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o swoich potrzebach. Warto więc chwilę zastanowić się nad tym, co nas relaksuje i skupić się na tym. Może to być gorąca kąpiel, masaż, godzina z książką lub spacer ze zwierzakiem. Brzmi banalnie, ale niekiedy najlepsze rozwiązania są najprostsze.
Techniki relaksacyjne
Jeden z najprostszych sposobów na rozluźnienie się to praca z oddechem. Nie chodzi tu jednak o głęboki wdech nosem i wydech ustami. Najważniejsze jest, aby go spowolnić. W ten sposób organizm dotlenia się, a nasze emocje się uspokajają. Jeśli chcesz się zrelaksować, podczas oddychania pracuj przeponą, nie klatką piersiową. Powietrze z kolei wypuszczaj powoli. Po kilku takich wdechach i wydechach z pewnością poczujesz jak napięcie znika.