Przegoń zmęczenie

Nagle dopadła cię senność? Przed drzemką w pracy chroni Cię tylko groźne spojrzenie szefa? Jesteś rozkojarzona i nie możesz zebrać myśli? Zapewne dopadło Cię zmęczenie.

Ze wyczerpaniem musisz walczyć. Długotrwały stan zmęczenia wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych
Ze wyczerpaniem musisz walczyć. Długotrwały stan zmęczenia wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych123RF/PICSEL

Pojawia się w wyniku wysiłku i zmian zachodzących w organizmie, np. jego niedotlenienia lub wyczerpania rezerw energetycznych. Musisz jednak z nim walczyć, bo długotrwały stan zmęczenia wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych. W mózgu zwiększa się wtedy ciśnienie śródczaszkowe. Intensywna praca umysłowa zużywa cały zapas energii.

Zaburzenia w wytwarzaniu neuroprzekaźników powodują utrudnienia w przepływie impulsów nerwowych z komórki do komórki. Zmienia się metabolizm. W organizmie gromadzi się nadmierna ilość produktów przemiany materii, które działają toksycznie na mięśnie i tkankę nerwową. Także funkcjonowanie układu krążenia jest upośledzone, niekorzystnie podnosi się poziom glukozy i kwasów tłuszczowych we krwi.

Co więc robić? Dzień zacznij od napoju energetycznego, ale nie kawy. Szklanka wody z miodem i cytryną błyskawicznie postawi Cię na nogi. W ciągu dnia popijaj herbatkę ziołową - łyżeczkę pokrzywy, poziomki i owoców czarnego bzu zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 15 minut.

Znakomita jest też herbata zielona. Zawarta w niej delikatna kofeina nie atakuje tak gwałtownie organizmu, jak np. kawa, ale nawet przez kilka godzin pozwala zachować energię, aktywność i jasność umysłu oraz koncentrację (uwaga, listki zalewaj wodą o temperaturze ok. 70 st. C).

Zdaniem lekarzy doskonałym sposobem na pobudzenie jest muzyka. Aby jednak wpłynęła pozytywnie na nasz układ nerwowy, powinna być rytmiczna i dość głośna (koniecznie załóż słuchawki). Ogarniające Cię zmęczenie przegonisz... śmiechem.

Zwiększysz tętno i pobudzisz mięśnie. Pamiętaj jednak, że długotrwały chichot potrafi osłabić. Wystarczy więc parę minut radosnej terapii. Czasami jednak energii dodaje spokój. Minuta spędzona w ciszy, podczas której wykonasz kilka długich i głębokich wdechów, pomoże szybko odzyskać siły.

Naukowcy zauważyli też, że energię, a także koncentrację i motywację zwiększa aromat mięty. Miej więc w pogotowiu miętowe gumy do żucia, cukierki lub herbatki. Zwracaj uwagę na to, co jesz. Włókna zawarte w ziarnach są źródłem cennych substancji dla mózgu i mięśni.

Kanapka z razowego chleba da ci więcej energii, niż czekoladowy batonik. Czasami brak w organizmie jakiegoś pierwiastka powoduje osłabienie, dlatego warto zadbać o suplementację.

Cytryna
Przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn, co procentuje świeżym umysłem. Ponadto pobudza produkcję norepinefryny, hormonu odpowiedzialnego m.in. za energię. Zawiera sporą ilość "zdrowych" minerałów, np. żelaza.

Żeń-szeń
Utrzymuje umysł i ciało w równowadze. Zwiększa psychiczną i fizyczną wytrzymałość, przeciwdziała zmęczeniu i chroni system nerwowy. Zdecydowanie zwiększa odporność na stres oraz poprawia umiejętność koncentracji.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas