Reklama

Przepuklina brzuszna. Jak dbać o siebie po operacji?

Po operacji w znieczuleniu miejscowym lub lędźwiowym wraca się do domu już po kilku godzinach. W przypadku rozległej przepukliny, komplikacji lub znieczulenia ogólnego lekarz może nas zatrzymać w szpitalu na dobę. Podpowiadamy, jak najszybciej wrócić do formy.

Pierwsze dni

Leki przeciwbólowe - przez trzy dni przyjmuj środki przeciwbólowe. Rana pooperacyjna jest bolesna. Jeżeli pojawi się tkliwość uciskowa, obrzęk, zaczerwienienie, ropa i temperatura powyżej 38ºC, zgłoś się do szpitala. 

Chodzienie - jeśli nie ma przeciwwskazań, już w pierwszym dniu zacznij chodzić. Chroni to przed zrostami i zapewni dobre uformowanie blizny. Po trzech dniach możesz iść na półgodzinny spacer.

Kaszel i śmiech - w toalecie unikaj parcia. Wystrzegaj się kaszlu i gwałtownego śmiechu, bo poruszane mięśnie brzucha mogą spowodować nawrót przepukliny. 

Dieta - lekkostrawna: przecierane zupy, drobne kasze, gotowane białe mięso i warzywa, purée ziemniaczane. Pij kompoty, jedz pieczone jabłka. Unikaj potraw wzdymających: czosnku, cebuli, kapusty, brokułów, nasion strączkowych, kwaśnych owoców, świeżego pieczywa oraz grubych kasz. 

Opatrunek - Nałóż na ranę opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego bliznę. Gdy zamoczysz ranę podczas kąpieli, osusz i załóż czysty opatrunek z warstwą chłonną. Taki plaster ochroni przed zakażeniem rany. 

Reklama

Tydzień po szpitalu

Kontrola - Po pięciu (do siedmiu) dniach musisz iść na wizytę kontrolną. Jeśli szew na ranie był zewnętrzny, lekarz musi go usunąć. Teraz jednak zazwyczaj zakłada się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany.

Dieta - Wprowadzaj stopniowo produkty bogate w błonnik: pełnoziarnisty chleb, otręby, suszone owoce, pestki słonecznika i dyni, orzechy. Pamiętaj, aby wraz ze zwiększona ilością błonnika pić więcej płynów - ok. osiem szklanek w ciągu dnia.

Noś nie więcej niż kilogram

Do dwóch tygodni po operacji nie możesz nic dźwigać. Nawet kilograma cukru. Podnoszenie uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Grozi to nawrotem przepukliny. Z każdym dniem możesz zwiększać obciążenie.

Po miesiącu możesz już nosić cięższe rzeczy, ale nie więcej niż trzy, cztery kilogramy. Półtora miesiąca po operacji możesz jeździć na rowerze lub pływać, a po 100 dniach nie zaszkodzi już nawet większy wysiłek.

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | przepuklina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy