Przyszedł czas na młode ziemniaki
Młode ziemniaki królują na polskich stołach. W mundurkach, pieczone w piekarniku czy może podawane z masłem i koperkiem? Oto kilka powodów, dla których tak często są wybierane jako dodatek do wielu potraw.
Młode czy wczesne?
Istnieje różnica pomiędzy wczesnymi a młodymi ziemniakami. Wczesne ziemniaki możemy dostać w kwietniu, a nawet w marcu. Są to stare bulwy ziemniaków odmian wczesnych. Do Polski przybywają m.in. z Cypru. Odznaczają się jednolitą skórką. Mimo że jest gładka, należy ją obrać.
Młode ziemniaki można poznać po ich niewielkim rozmiarze. Dodatkowo ich skórka łuszczy się i jest cienka. Nie należy ich długo przetrzymywać. Bardzo szybko tracą świeżość.
Kiedy obierać młode ziemniaki?
Nie jest konieczne obieranie młodych ziemniaków. Wystarczy dokładnie wyczyścić wszelkie zabrudzenia lub delikatnie zdrapać skórkę nożem. W ten sposób nie utracimy witamin zawartych w bulwie. Wyjątkiem są zielone plamki. W tym przypadku należy pozbyć się skórki.
Zielone plamki na skórce są sygnałem, że pod nią znajduje się solanina. Powstaje, gdy ziemniak w fazie wzrostu jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Spożyta w sporych ilościach może prowadzić do niestrawności, bólów brzucha, zatruć pokarmowych, a nawet wywoływać stany zapalne nerek. Może powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka, przełyku i jamy ustnej.
Za co lubimy młode ziemniaki?
Najwięcej wartościowych substancji jest w skórce. Uznaje się, że im młodsze ziemniaki, tym więcej wartości odżywczych. Są źródłem potasu, który wpływa na utrzymanie ciśnienia krwi na dobrym poziomie, wspomagającej odporność witaminy C oraz wpływającej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu witaminy B6. Dodatkowo są bogate w m.in. sód, wapń, żelazo, cynk, magnez i jod. Młode ziemniaki to także źródło błonnika, który wspomaga trawienie, a za pomocą przeciwutleniaczy mają zdolność niszczenia wolnych rodników.
Czy młode ziemniaki są bardziej wartościowe od tych starych?
Młode ziemniaki zawierają sporo wody, więcej niż te późniejsze. Przez to szybciej się gotują, co zapobiega utracie witamin. Jest jej więcej niż skrobi, przez co zawierają mało kalorii. Jedynym minusem jest to, że nie nadają się do przygotowania kopytek lub placków ziemniaczanych. W tym przypadku lepiej wybrać te późniejsze odmiany.
Jak podawać młode ziemniaki?
Młode ziemniaki najczęściej są podawane z masłem oraz koperkiem, młodą kapustą, zsiadłym mlekiem albo kefirem lub jako dodatek do jajek sadzonych. Coraz częściej na stołach goszczą młode ziemniaki z pieczonym kurczakiem, a także młode ziemniaki w zapiekance ze schabem czy sałatka z ziemniakami i boczkiem.
Młode ziemniaki cieszą się teraz popularnością, mają sporo wartościowych składników. Nie należy ich jednak mylić z wczesnymi ziemniaki. Świetnie pasują do letnich i wiosennych posiłków. Zapach młodych ziemniaków posypanych koperkiem to zdecydowanie coś, co najbardziej kojarzy się z pierwszymi ciepłymi dniami.
Czytaj więcej:
Botwina: Dlaczego warto ją jeść?
Komosa ryżowa. Przebija ziemniaki i kasze?
Czy warto jeść masło orzechowe?