Pytania o Dukana
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o diecie Dukana.... - wyjaśnia mgr Krzysztof Łach z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na czym polega dieta Dukana?
mgr Krzysztof Łach: - Najogólniej mówiąc, dieta Dukana to dieta proteinowa, białkowa tzw. protal. Polega na spożywaniu produktów białkowych. Składa się z czterech faz o różnym czasie trwania, w tym ostatnia faza trwa przez całe życie.
- Pierwsza faza to tzw. faza uderzeniowa, trwająca od 5 do 10 dni. Polega na przyjmowaniu wyłącznie produktów białkowych, takich jak chude mięso, jogurty 0%, chude mleko, jajka.
- W kolejnej fazie naprzemiennie przyjmuje się produkty białkowe i warzywa. Faza trwa, dopóki nie zrzucimy tyle kilogramów, ile zamierzamy.
Organizm lubi rutynę - w przeciwieństwie do nas. Spożywanie posiłków o tych samych godzinach jest wskazane.
- Trzecia faza trwa tym dłużej, im więcej kilogramów schudliśmy. Na każdy kilogram, zrzucony w poprzedniej fazie, przez fazę 3 stosujemy przez 10 dni. Np. jeśli w poprzedniej fazie schudliśmy 6 kilo, to faza 3 będzie trwała 60 dni. W tej fazie podstawowymi składnikami odżywczymi są również białka, ale w małych ilościach są już dozwolone węglowodany złożone, np. makarony brązowe, ryż brązowy i tłuszcze jednonienasycone, np. pochodzące z orzechów. W tej fazie możemy sobie pozwolić na tzw. ucztę królewską. Raz w tygodniu możemy zjeść jednej dowolny posiłek, na jaki mamy ochotę.
- Ostatnia faza to powrót do "normalnej" diety. Spożywamy produkty, jakie chcemy i tylko w jednym dniu (sugerowany jest czwartek, ale może to być każdy inny dzień, ważne jest aby to był stały dzień) przyjmujemy wyłącznie produkty proteinowe, białkowe.
Jaka jest rola pierwszej fazy - wyłącznie białkowej? Czy można zacząć dietę od fazy drugiej?
- Nie bez przyczyny faza 1 została nazwana uderzeniową. Przy drastycznej zmianie diety wyłącznie na produkty proteinowe, możemy spodziewać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego o różnej intensywności (biegunki, zaparcia). Co prawda trwa to maksymalnie do 10 dni, ale sam autor nie zaleca jej opuszczenia i przechodzenia od razu do drugiej fazy, Mimo tego, że to dopiero w 2 fazie tracimy najwięcej kilogramów.
Czy trzeba się wcześniej przygotować do tej diety?
- Można dietę zacząć właściwie od zaraz - każdą. Przed rozpoczęciem tej diety, warto jedynie skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym.
Czy należy ustanowić stałe godziny posiłków ?
- Organizm lubi rutynę - w przeciwieństwie do nas. Spożywanie posiłków o tych samych godzinach jest wskazane.
Czy dieta Dukana jest całkowicie bezpieczna dla organizmu?
- Nie jest to dieta całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dla ścisłości, nie ma badań i dowodów naukowych, ani na skuteczność ani na bezpieczeństwo stosowania tej diety. Natomiast eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego zwracają uwagę na możliwość wystąpienia kamieni żółciowych i na obciążenie nerek.
- Osobiście zalecam krytyczne podejście do każdej diety, a nie ślepe ufanie jej zasadom. Jeśli z dietą czujemy się źle, jest to sygnał do tego, że być może na nas ona nie działa. Z drugiej strony, również ślepo nie ufajmy krytykom tej diety, bo ich opinie mogą być generowane przez indywidualnych dietetyków, którym niniejsza dieta "ukradła" klientele.
Czy dieta Dukana powoduje raka? Czytaj na następnej stronie!
Podobno diety wysokobiałkowe powodują raka. Czy to prawda?
- Nie ma żadnych naukowo udowodnionych tez na ten temat. Nie wpadajmy w panikę.
Spożywanie dużej ilości białka, szczególnie w 1 fazie, może być mocno obciążające dla nerek. Jak ta dieta wpływa na funkcjonowanie nerek u osób wyjściowo zdrowych? Czy istnieje ryzyko uszkodzenia nerek.
- Ryzyko uszkodzenia nerek jest bardzo niewielkie. Ponadto, jeśli doszłoby do ich nieprawidłowego funkcjonowania, natychmiastowa rezygnacja z tej diety albo zmniejszenie ilości spożywanych białek, powinno spowodować przywrócenie stanu prawidłowego.
Aktywność fizyczna jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Zapobiega też chorobom, zwłaszcza układu krążenia, a także sprzyja budowaniu masy mięśniowej, co przy chudnięciu jest bardzo ważne.
- Przy diecie Dukana, jak zresztą przy każdej innej diecie, ważne jest wykonywanie okresowych badań diagnostycznych nie tylko w czasie, ale również przed jej rozpoczęciem. O stosowaniu diety powinniśmy poinformować naszego lekarza rodzinnego, który w toku wywiadu może zlecić badania ogólne moczu na poziom kreatyniny i fosforanów w moczu.
Czy osoby z cukrzycą albo nadciśnieniem mogą stosować tę dietę?
- Cukrzyca i nadciśnienie, jak każde choroby przewlekłe, wymagają konsultacji z lekarzem. Podejrzewam jednak, że stosowanie tej diety w takim kształcie nie będzie możliwe, natomiast z modyfikacjami - być może.
Podobno po tej diecie cera staje się matowa, a włosy wypadają. Czy rzeczywiście istnieje takie ryzyko?
- W związku z tym, że w trakcie diety nie dostarczymy wszystkich mikroelementów i witamin, różne dolegliwości dermatologiczne MOGĄ się pojawić. Przy prawidłowej suplementacji, efekty tych zjawisk można ograniczyć.
Czy dieta Dukana przynosi spodziewany efekt?
- Należy zacząć od tego, że jeżeli drastycznie obniżymy ilość przyjmowanych kalorii (w fazie uderzeniowej) to rzeczywiście doświadczymy spadku masy ciała. Zasada jest prosta. Jeśli ilość kalorii dostarczanych w ciągu dnia, będzie mniejsza od tych które spalamy, a to zakłada faza Dukana, to rzeczywiście zaczniemy tracić na masie.
- Najbardziej należy uważać na ostatnią fazę diety, która zakłada powrót do spożywania wszystkich pokarmów, nie tylko białek. Osobiście uważam, że jeden dzień, w którym spożywamy tylko i wyłącznie białka, bez dużego udziału aktywności fizycznej to za mało. Spowoduje to ponowne przybranie na masie, ale jak duże - trudno to oszacować.
Czy przy tej diecie wskazany jest ruch?
- Pierwsza wersja książki dra Dukana nie zalecała aktywności fizycznej, co spotkało się z ogromną krytyką. W kolejnych wydaniach zalecany jest krótki, kilkudziesięciominutowy spacer dziennie.
- Według mojej wiedzy i doświadczenia to regularna aktywność fizyczna jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Zapobiega też chorobom, zwłaszcza układu krążenia, a także sprzyja budowaniu masy mięśniowej, co przy chudnięciu jest bardzo ważne. Nie sposób zrzucić 5 kilo, jeśli w tej wartości będziemy mieć spory udział spadku masy mięśni. Pamiętajmy, że z wiekiem, masę mięśniową jest coraz trudniej odbudować.
Czy dieta Dukana powoduje efekt jo-jo? Czytaj na następnej stronie!
Czy to prawda, że po zakończeniu diety można przytyć dwa razy tyle, ile się schudło?
- Trudne pytanie. Sam autor zakłada, że nawet będąc w 4 fazie nie przybierzemy na masie a wręcz nadal będziemy ją tracić lub utrzymywać. Natomiast jak wcześniej wspomniałem, uważam, że poziom aktywności fizycznej wskazany przez dra Dukana jest za mało intensywny. Dwukrotne przytycie jest raczej mało prawdopodobne, oczywiście stosując się do zasad.
Czy zaniechanie diety, a potem rozpoczynanie jej od nowa po jakimś czasie powoduje, że w kolejnych próbach stosowania diety, tempo zrzucania kilogramów, jest mniejsze?
- Nie widzę przyczyny, dla której miałoby się tak dziać.
Jakie jest pana zdanie na temat suplementów diety i wspomagania diety Dukana odżywkami typu L-glutamina, L-karnityna dla osoby trenującej?
- Osoby, które popierają dietę Dukana tego nie zalecają. Osobiście uważam, że pomimo całej dobroci stosowania niektórych suplementów diety, nie powinno się tego robić, z uwagi na możliwe niepożądane działanie różnych produktów i substancji. Przyjmowanie tego typu suplementów należy skonsultować z lekarzem.
Czy dozwolone produkty można jeść bez żadnych ograniczeń?
- Ponieważ jest to dieta jakościowa a nie ilościowa, to tak, można jeść bez ograniczeń.
Co i w jakich ilościach najlepiej pić w ramach tej diety?
- Zaleca się picie półtora litrów płynów. Sugerowałbym, żeby było to ponad 2 litry niegazowanej wody lub soków bez dodatków cukru. Napoje gazowane i słodzone są wysoce niewskazane.
Czy można pić alkohol w trakcie stosowania tej diety?
- W trakcie 3-ej fazy, przy tzw. uczcie królewskiej, można wypić jedną lampkę wina. W 4-tej fazie ograniczeń związanych z alkoholem nie ma, ale generalnie zalecałbym picie wytrawnego wina, ponieważ ma najniższy poziom cukru, przez co ma mniej kalorii.
A co z colą light, diet pepsi. Są to produkty dozwolone. Czy one naprawdę nie wpływają na skuteczność diety?
- Tego typu napoje są słodzone substancjami syntetycznymi np. ascesulfanem K, które nie mają wartości kalorycznej, więc przy tej diecie, na "poprawę samopoczucia" można pić tego typu napoje. Oczywiście jeśli ktoś to z góry akceptuje. Ja osobiście tego typu napojom jestem przeciwny.