Retinopatia cukrzycowa – może zniszczyć siatkówkę oka
Gdy chorujesz na cukrzycę, odwiedzaj okulistę przynajmniej raz do roku. Wykrycie choroby na wczesnym etapie pomoże powstrzymać jej rozwój
Problemy ze wzrokiem należą do typowych powikłań cukrzycy. Najgroźniejszym jest tzw. retinopatia cukrzycowa.
Diagnoza
Cukrzyca już we wczesnym stadium powoduje uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych - jest to konsekwencją podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
Najłatwiej je dostrzec, oglądając siatkówkę oka chorego.
Podczas badania lekarz widzi niewielkie wybroczyny krwi lub nowe, patologiczne naczynia krwionośne. Te zmiany dość długo postępują w sposób niezauważalny dla pacjenta, dlatego badanie dna oka niejednokrotnie prowadzi do ujawnienia cukrzycy, a okulista jako pierwszy lekarz stwierdza nieprawidłowości.
Objawy
Retinopatia cukrzycowa to towarzysząca cukrzycy degradacja naczyń krwionośnych w siatkówce oka (retina to po łacinie siatkówka). W ciągu pierwszych 20 lat choroby występuje niemal u wszystkich cierpiących na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2.
Pierwszymi zauważalnymi dla chorego objawami najcięższej postaci zmian, retinopatii proliferacjnej, są "muszki" w oczach - ciemne plamki pojawiające się w polu widzenia, znikające po jakimś czasie. Przesuwają się wraz z ruchem gałki ocznej. To efekt mikrowylewów krwi z pękniętego naczynia krwionośnego do ciała szklistego oka (galaretowatej, przezroczystej substancji wypełniającej gałkę oczną).
Jeśli są to niewielkie wylewy, mają szansę po kilku tygodniach wchłonąć się samoistnie. Niemniej, nie wolno ich ignorować!
Zagrożenia
Gdy jesteś diabetykiem, nie lekceważ objawów takich jak: mroczki przed oczami, pogorszenie ostrości wzroku, ból w oku, zniekształcenie obrazu. Każdy dyskomfort widzenia powinien skłonić cię do wizyty u okulisty.
Zobacz także: