Rokitnik zwyczajny poprawi krążenie i pracę serca
Rokitnik ma cierniste, srebrzystoszare pędy i lancetowate, przypominające wierzbowe, liście: na wierzchu zielone, pod spodem srebrzyste. Jego owocem jest pomarańczowy, miękki i soczysty pestkowiec. Kuleczki rokitnika są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy E, C i prowitaminy A oraz składników mineralnych - zwłaszcza boru, żelaza i manganu.
Dla serca najcenniejsze są obecne we wszystkich częściach rośliny flawonoidy i nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju z nasion oraz miąższu z owoców.
Lecznicze flawonoidy
Liczne badania dowiodły, że flawonoidy (organiczne związki chemiczne występujące w roślinach, spełniające m.in. funkcję barwników i przeciwutleniaczy) mają korzystny wpływ na siłę skurczu mięśnia sercowego i zachowanie prawidłowego rytmu serca. Zapobiegają też niedokrwieniu mięśnia sercowego. Natomiast olej z nasion rokitnika obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, a podwyższa "dobrego" HDL.
Ale nie stosuj rokitnika, jeśli cierpisz na: stany zapalne trzustki, wątroby, kamicę żółciową!
Napar z owoców
Zalej 150-200 g owoców 800 ml wrzącej wody. Odstaw pod przykryciem na 20 minut.
Pij 2-3 razy dziennie profilaktycznie - na wzmocnienie i w celu ochrony serca.
Herbata z liści
Listki po zerwaniu odparuj na patelni. Potem susz w piekarniku, co jakiś czas mieszając. Przesyp do słoika, szczelnie zamknij i przechowuj w lodówce. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku. Pij raz dziennie.
Herbatka z liści chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi, ale i przed grypą.
Sok
1 kg owoców rokitnika umyj i lekko rozgnieć. Zalej litrem wrzątku i podgrzewaj przez 30 min na małym ogniu. Przestudź, odcedź przez sitko wyłożone gazą. Owoce ponownie zalej 2 szklankami wrzątku i znów gotuj przez pół godziny. Płyny zlej do jednego garnka, dosyp 500 g cukru i mieszaj, aż się rozpuści. Rozlej sok do słoików, zakręć. Pasteryzuj 15 minut. Pij 2 razy dziennie 25 ml soku, pół godziny do godziny przed posiłkiem (lub opcjonalnie 50 ml przed śniadaniem). Profilaktycznie sok pij rozcieńczony w proporcji 1:4 z wodą lub dodawaj do ziołowych herbatek.
Nalewka
1 kg umytych i odsączonych owoców rokitnika wsyp do słoja. Dodaj 1 kg cukru oraz 1,5 l alkoholu 70-proc. Zakręć i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 6-8 tygodni. Co parę dni wstrząśnij słojem. Przecedź, przelej do butelek i odstaw w chłodne miejsce na pół roku.
W osłabieniu (ale i przeziębieniu) pij 10-15 ml, tj. pół małego kieliszka 25 ml, dziennie.
Zobacz także: