Roślinna dieta na różne dolegliwości
Po tłustym zimowym jedzeniu, czas ograniczyć mięso w diecie. Dzięki temu możesz złagodzić alergie, reumatyzm i cukrzycę.
Nie musisz od razu rzucać mięsa. Zacznij od jego ograniczania - 1 lub 2 dni w tygodniu. O tym, dlaczego warto, mówi Katarzyna Gubała, ekspert kuchni roślinnej i autorka książki "Wege w kwadrans".
W roślinach tkwi siła
Według profesora Colina T. Campbella z Uniwersytetu Cornell w Stanach Zjednoczonych, całe rośliny (zwłaszcza naciowe) pełne są antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. To właśnie one skutecznie potrafią poradzić sobie z wolnymi rodnikami, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia, ale też znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca.
Marchewka na reumatyzm
Badania dowodzą, że przejście na dietę wege znacznie łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i pozwala lepiej funkcjonować. Zamiast mięsa, spróbujmy naszemu organizmowi podarować na co dzień więcej białka roślinnego pochodzącego z warzyw strączkowych: fasoli, grochu, soczewicy i ciecierzycy.
Siemię lniane na alergie
Specjaliści zalecają rezygnację z glutenu, nabiału czy jajek, w których jest najwięcej substancji uczulających. Tylko jak rozsądnie to wykonać? Z pomocą przychodzi nam siemię lniane znane od lat. Gęsty żel, który powstaje z jego zaparzenia, idealnie spełni w kuchni rolę zamiennika jajek. Warto takie zaparzone siemię dodawać do kotletów i ciast.
Zamiast zwykłego mleka, do kawy możemy użyć owsianego: 200 g płatków rozdrobnij blenderem i zalej 1,5 l gorącej wody. Po 30 minutach przecedź i mleko gotowe. Możesz je trzymać w lodówce do 3 dni.