Schabowy czy sojowy
Zastanawiasz się, czy nie przejść na wegetarianizm? Sprawdź, co jeść, żeby nie głodować i żeby dieta wyszła ci na zdrowie!
Ci, którzy zadali sobie tytułowe pytanie i wybrali żywot jarosza, zrobili to przede wszystkim z powodu przekonań: zrezygnowali z mięsa, by nie przykładać się do cierpień zwierząt. Ale nie tylko te względy przeważają. Dieta wegetariańska ostatnio święci triumfy wśród celebrytów, bo jest niskokaloryczna i łatwo dzięki niej schudnąć! Niezależnie od motywacji - wegetarianie świadomie rezygnują z dobrze przyswajalnego białka i witamin z grupy B. Niedobory tych witaminy mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w mięśniach i układzie nerwowym. Witaminę B12 należy suplementować.
Wegetarianom może też brakować żelaza. Występuje ono wprawdzie w roślinach (np. szpinaku, burakach), ale to pochodzenia zwierzęcego jest łatwiej przyswajalne. Z drugiej strony - wegetarianie unikają niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, zawartych w mięsie. Dzięki temu mają szanse uniknąć miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu, nie dotyczy ich problem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu czy ciśnienia krwi. Mniej też ryzykują zachorowaniem na cukrzycę. I o ile nie jedzą za dużo cukru, cieszą się szczupłą, zdrową sylwetką.
Jak zdrowo nie jeść mięsa
Warzywa powinny stać się podstawą twoich posiłków. Dzięki temu dostarczysz sobie wszystkich składników odżywczych. Szczególnie warzywa zielone obfitują w potrzebne mikroelementy. Niezbędne są rośliny strączkowe: groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, soja, bób - stanowiące źródło pełnowartościowego białek. Nie odmawiaj sobie pełnoziarnistych produktów zbożowych: pieczywa, kasz, płatków, ryżu. Pozwolą się porządnie nasycić, przy tym stanowią źródło białka, błonnika pokarmowego oraz witamin E i z grupy B. Codziennie jedz różne orzechy i pestki - dostarczą tłuszczów roślinnych i witamin A, D, E, K.
O ile nie cierpisz na alergie pokarmowe, nie zapominaj o nabiale - kefirze, jogurcie, jajkach - i o roślinnych tłuszczach (oliwa, oleje, awokado). Każdego dnia jedz kiszonki, szczególnie o tej porze roku.
O czym jeszcze warto pamiętać
Przygotowując potrawy, sięgaj po sól jodowaną i bogate w składniki mineralne świeże zioła. Unikaj za to słonych i słodkich przekąsek, słodzonych napojów i soków. Te produkty bowiem utrudniają przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Nawet z owocami nie należy przesadzać, bo zawierają mnóstwo cukrów. Za to jak najwięcej pij: wody i ziół.
Agnieszka Pacuła