Serce nie sługa, gdy nie ma tego, co mu służy
Żaden inny narząd nie wymaga takiej dbałości, bo serce jak zegar – musi być dobrze naoliwione, żeby biło równo!
Na zdrowe serce trzeba sobie zapracować. Musisz dostarczać mu - regularnie! - składników, które poprawiają jego kondycję i dają siłę, by nic go nie złamało.
Skutecznie likwiduje gromadzącą się w tętnicach blaszkę miażdżycową, która jest przyczyną chorób serca. Jedzony codziennie, czosnek wzmacnia serce tych, którzy już cierpią na choroby krążenia, nie dopuszczając do tworzenia się złogów miażdżycowych. Udowodniono również, że jest w stanie zatrzymać rozwój choroby wieńcowej u tych, którzy dopiero mają jej zaczątki lub przynajmniej mocno spowolnić ten proces.
Czosnek da mu siłę
Świeży czosnek reguluje ciśnienie tętnicze i ułatwia swobodny przepływ krwi, zapobiegając chorobom sercowo-naczyniowym. Warto go dodawać do dań, sosów (świetnie działa surowy w winegrecie), ale najzdrowszy jest świeży ząbek dziennie pokrojony na plasterki, z masłem na kanapce.
Śliwka to młodość
Śliwki są bogatym źródłem antyoksydantów opóźniających procesy starzenia się serca. Dzięki dużej zawartości wit. PP są pogromcami cholesterolu. Zawierają dużo potasu, który wyrównuje ciśnienie i pomaga poprawić krążenie. Teraz w sezonie jedz ich jak najwięcej. Potem spożywaj dziennie trzy suszone śliwki, gdyż wśród owoców i warzyw mają one najwięcej związków chroniących przed chorobą wieńcową.
Wino z pietruszki
Najsilniej wzmacnia serce natka pietruszki, która zawiera mnóstwo oczyszczającego krew chlorofilu. Korzeń zaś jest dobrym regulatorem pracy serca. Osłabione serce wzmacnia pietruszkowe wino św. Hildegardy. Do garnka wlej litr wina, 2 łyżki octu, wsyp 10 posiekanych pęczków pietruszki, gotuj 10 minut. Ostudź, dodaj 10 łyżek miodu. Podgrzej do temp. 40°C, odczekaj godzinę, odcedź, przelej do butelek i szczelnie zamknij. Pij codziennie kieliszek do kolacji.
Na następnej stronie dowiesz się, które warzywo obniża prawdopodobieństwo wystąpienia zawału >>>
I miodu ciut
Jest skutecznym lekarstwem na wysokie ciśnienie. Poprawia ukrwienie, krążenie i wydolność serca oraz skutecznie stabilizuje tętno. Jedząc cztery łyżki miodu dziennie przez trzy tygodnie, poszerzysz naczynia wieńcowe i uwolnisz się od ucisku w klatce piersiowej. Dwie łyżki dziennie poprawią krążenie i obniżą cholesterol!
Jeżyny na toksyny
Wspomagają pracę układu krążenia. Dzięki dużej zawartości antocyjanów zwiększają elastyczność naczyń włosowatych i oczyszczają serce z toksyn. Ograniczają wchłanianie niezdrowych tłuszczów i zwiększają odporność komórek serca. Zrób sok w dużym słoju, zasypując 1 kg jeżyn 70 dag cukru, po tygodniu przecedź, gotuj 7 minut. Przelej do butelek.
Wielka brukselka
Pomaga wyregulować pracę serca, tak by bez zakłóceń pompowało krew do narządów i tkanek. Rozszerza tętnice, oczyszczając je ze złogów cholesterolowych. Dzięki temu obniża prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Najzdrowsza jest surowa, w sałatce. Można ją też piec.