Sezon na słońce

Promieniowanie UV niszczy skórę, to fakt. Ale przecież trudno w ciepłe dni nosić bluzki z rękawami i długie spodnie! Oto, jak możesz zminimalizować szkodliwe działanie słońca.

 
 poboczem.pl
Opalając się, pamiętaj o nakryciu głowy. Bez niego bardzo zniszczysz sobie włosy i narazisz na udar
słoneczny© Panthermedia

Krem na słoneczne dni musi mieć filtr UV. Sprawdź więc skład swojego preparatu. Jeżeli nie ma filtra, wówczas albo go dokup (pojawiły się także u nas, wyglądają jak bezbarwny krem), albo zmień preparat na „letni”.

Wszędobylskie promienie

Promienie uszkadzają włókna kolagenu i przyspieszają starzenie się skóry. Powodują oparzenia, są też odpowiedzialne za powstawanie plam i przebarwień. Mogą doprowadzić do przekształcenia znamion w nowotwór złośliwy (czerniaka).

Filtry nakładaj każdego dnia, nie tylko przed wyjściem na plażę. Pamiętaj, że promienie ultrafioletowe przenikają także przez szybę, jesteś więc na nie narażona także np. siedząc w pracy przy biurku koło okna. Nie zapominaj o skórze głowy. Chroń ją (a przy okazji i włosy) także preparatami z filtrem.

Więcej i częściej

Stosuj kremy z bardzo wysokim filtrem. Badania wykazały, że ochrona skóry faktycznie jest znacznie niższa, niż cyfra podana na kremie. Skąd ta różnica? Otóż zazwyczaj nakładamy mniej kosmetyku, niż powinnyśmy i robimy to zbyt rzadko.

Optymalna dawka preparatu powinna wynosić 20 gramów (odpowiada to zawartości małego kieliszka). Nakładać zaś kosmetyk należałoby co 3-5 godzin. Która z nas to robi?

Woda nie chroni

Groźne promienie przenikają wodę nawet do głębokości metra! Odpoczywając zaś na brzegu jesteśmy narażone na 10-30 proc. większe promieniowanie, gdyż woda odbija UV. Dlatego stosuj preparaty wodoodporne z wysokim filtrem.

Dieta na promienie

Skórę możesz też chronić spożywając produkty bogate w wit. A i likopen oraz owoce pełne flawonoidów. Źródłem likopenu są pomidory i winogrona. Najlepiej spożywać je przetworzone np. w postaci soków lub przecierów.

Uzupełnij dietę w betakaroten (jest np. w marchwi). Pochłania on promieniowanie UVA, ale nie chroni przed promieniami UVB odpowiedzialnymi za poparzenia.

JOG

Tele tydzień 22/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas