Twarzą do słońca
Okulary bez odpowiedniego filtra UV szkodzą bardziej niż ich brak.
Podczas słonecznego dnia do oka dociera dużo więcej światła, niż jest to nam potrzebne do prawidłowego widzenia. Może to wywołać podrażnienie oczu, zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie, a nawet zapalenie spojówek.
Promieniowanie UV niesie ze sobą ryzyko zapalenia rogówki, przyspiesza rozwój zaćmy i uszkadza plamkę żółtą, czyli najważniejszą część siatkówki. Jak się chronić? W słoneczne dni, niezależnie od pory roku, zawsze nośmy okulary przeciwsłoneczne.
Latem potrzebujemy szczególnej ochrony, dlatego zainwestujmy w dobre okulary w salonie optycznym, bo te z marketów czy bazarów nie są sprawdzone. Na okularach nie warto oszczędzać, bo bez odpowiedniego filtra szkodzą bardziej niż ich brak.
Przed szkodliwym promieniowaniem UV nasze oczy chroni również dieta bogata w luteinę i zeaksantynę. To związki występujące w centralnej części siatkówki oka, zwanej plamką żółtą. Tworzą one ochronną warstwę, która pochłania nadmiar światła słonecznego. Znajdziemy je m.in. w czarnych jagodach, szpinaku, brokułach, sałacie oraz innych zielonych, czerwonych i pomarańczowych warzywach.
Rewia 22/2011