Reklama

Reklama

Siedzenie szkodzi jak palenie papierosów

Przez nie mamy problemy z kręgosłupem, niewydolnością żył kończyn dolnych, cukrzycą i chorobami serca. Nawet nasz mózg pracuje gorzej. Apelujemy zatem - ruszaj się!

Przeciętnie spędzamy w tej pozycji połowę dnia. To jest zabójcze dla organizmu! Naukowcy z Holandii twierdzą, że zagrożenie cukrzycą wzrasta z każdą godziną przesiedzianą w ciągu dnia. Nie dajmy się! Idziemy na spacer, przy okazji złapiemy cenną witaminę D. Uśmiechamy się do świata!

Rusz się z kanapy!

Obciążony kręgosłup, żylaki, cukrzyca, zawał... I to wszystko od długiego siedzenia. Choć podczas kanapowej pozycji odpoczywają nasze mięśnie, to równocześnie obciążamy np. kręgosłup. Najczęściej objawia się to bólami pleców, ramion lub karku.

Reklama

W wielu przypadkach z czasem ten ból może przekształcić się w poważne zwyrodnienia lub np. kłopoty z wypadaniem dysku. Siedząc kilka godzin w jednej pozycji, mięśnie stóp i łydek pozostają w bezruchu. To prowadzi do żylaków. Maleje też wydolność naszego serca, tyjemy!

Powierć się trochę

Siedząc wiele godzin w jednej pozycji, jak najczęściej zmieniaj pozycję, wierć się - przenoś swój ciężar raz na jeden, raz na drugi pośladek, zmieniaj układ nóg.

Wykonuj proste ćwiczenia przy biurku, np. wznoszenie stóp na palce, wyprosty kolan czy krążenia stóp. Będąc w pracy, podrywaj się z krzesła co 30 minut. Zamiast siedzieć i rozmawiać przez telefon, wstań i poruszaj się.

Idź na spacer, - dobry trwa 1,5-2 godziny. Jeśli przez wiele lat nie byłaś aktywna, przez pierwszy tydzień spaceruj jedynie przez 20-30 min dziennie. Potem wydłużaj ten czas o 15-20 minut. Na energiczny marsz przeznacz 20-30 min.

Zobacz również:

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy