Skąd ten trądzik różowaty?
Objawia się rumieniem, popękanymi naczynkami, grudkami i krostkami. Zwykle widać je na czole, nosie, policzkach i brodzie.
Ta choroba skóry najczęściej dotyka dojrzałe kobiety o naczynkowej cerze i jasnej karnacji. Pojawia się sama lub towarzyszy innym schorzeniom, np. nadciśnieniu tętniczemu, alergiom, wrzodom żołądka. Skłonności do niej mogą być dziedziczne.
Początkowo trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem na nosie lub policzkach. Potem dołączają krostki oraz grudki - często swędzące i piekące, które mogą prowadzić do rozrostu gruczołów łojowych i powstawania kalafiorowatych zmian na skórze.
Schorzenie mogą przyspieszyć lub zaostrzyć takie czynniki, jak zaburzenia hormonalne, stres albo niewłaściwa dieta. Sprzyja mu też łojotok, infekcje bakteryjne, problemy trawienne, opalanie. W leczeniu często stosuje się leki przeciwzapalne i wzmacniające naczynka krwionośne, ale naturalne sposoby również potrafią zahamować rozwój tej uciążliwej choroby.
Zbawienna moc ziół
Raz dziennie wypijaj napój z łyżeczki sproszkowanego zielonego owsa rozpuszczonego w szklance letniej wody. Dzięki bogactwu flawonoidów, witamin i mikroelementów pomaga hamować stan zapalny i delikatnie leczy skórę.
Co dzień na czczo i przed snem, pij herbatkę z łyżki suszonego kłącza perzu zalanego szklanką wrzątku. Zawiera wit. C, kwasy organiczne oraz flawonoidy, które zmniejszają zaczerwienienie oraz przyspieszają gojenie krostek i grudek.
Stosuj napar z ziela krwawnika. Wspomaga leczenie wykwitów. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku i odstaw na 20 minut do zaparzenia. Pij 2 razy dziennie. l Wypróbuj napar z majeranku - 1/2 łyżeczki zalej 200 ml wrzątku i spożywaj 2 razy na dobę.
Ukojenie dla skóry
Co dzień przez 3 tygodnie rób maseczkę z łyżki mielonych płatków owsianych, zalanych 100 ml wrzątku. Napęczniałą papkę nakładaj na 15 minut na twarz, po czym zmywaj letnią wodą. Zabieg efektywnie wzmocni skórę oraz pomoże poskromić krostki i grudki.
Rozpuść na małym ogniu pół tubki wazeliny kosmetycznej. Dorzuć garść suszonych kwiatów złocienia ogrodowego (albo dwie garści świeżych). Mieszaj przez 2 minuty, stale podgrzewając. Zdejmij miksturę z gazu i odstaw na 12 godzin w chłodne miejsce. Po tym czasie jeszcze raz rozpuść tłuszcz i przeciśnij przez gazę, aby pozbyć się drobinek ziela. Maść przechowuj w zamkniętym pojemniczku. Smaruj zmienioną skórę 2-3 razy dziennie. Wzmocnisz naczynka krwionośne i złagodzisz rumień.
Również tonik z nawłoci kanadyjskiej zmniejsza stan zapalny, łagodzi pieczenie i swędzenie. Łyżkę suszonych liści, kwiatów i łodyg zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez pół godziny. Przecedź i przemywaj skórę 2 razy dziennie.
Leczniczy jadłospis
Sięgaj po kasze. Dostarczą cynku, manganu, krzemu i witamin z grupy B - wpływają one na prawidłową budowę skóry, zwiększają jej odporność oraz gaszą stany zapalne.
Mięso i tłuszcze zwierzęce jedz maksymalnie 2 razy w tygodniu. Negatywnie działają na układ krążenia, co może prowadzić do zaostrzenia zmian skórnych.
Wystrzegaj się spożywania żółtych serów, kawy, herbaty, alkoholu, ostrych i słonych przypraw (np. chili, pieprzu, curry, sosu sojowego) - rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększają ciśnienie krwi i nasilają objawy trądziku różowatego.
Zobacz także: