Sposoby na pokonanie przeziębienia
Kiedy za oknem szaleje zima, nietrudno nabawić się przeziębienia. Możesz je pokonać za sprawą domowych receptur.
Mięta pieprzowa
Jej intensywny zapach pomaga uporać się m.in. z bólem zatok. Możesz wąchać jej świeże liście nawet kilka razy dziennie, ale stosuj też olejek miętowy. Ma mocną terapeutyczną woń, więc zadziała dość szybko.
Wlej siedem kropli (wymieszanych z łyżką kuchennego oleju rzepakowego oraz odrobiną wody) do kominka aromaterapeutycznego i postaw w pomieszczeniu, w którym przebywasz.
Spróbuj też nacierać skronie trzy razy dziennie dwoma kroplami tego olejku połączonego z łyżką oliwy z oliwek.
Cynamon i goździki
Jeśli męczy Cię infekcja, przygotuj leczniczą miksturę z cynamonu, goździków i miodu. Zadziała antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Również rozgrzeje i pomoże pozbyć się chrypki. Sprawi, że katar nie będzie dokuczał.
Przepis na rozgrzewającą pastę: pół szklanki miodu (najlepszy lipowy), wymieszaj z łyżką cynamonu i łyżeczką sproszkowanych goździków. Zażywaj po łyżeczce trzy razy dziennie.
Czosnek
Jego regularne spożywanie wzmacnia system odpornościowy. Już dwa ząbki dziennie wystarczą, żeby wspomóc organizm w walce z chorobą. Należy je zmiażdżyć, bo to wtedy uwalnia się allicyna - związek o działaniu podobnym do antybiotyku.
Możesz zrobić leczniczy syrop: wyciśnij sok z dwóch główek rozgniecionego czosnku, dodaj 1/4 szklanki wody i 1/3 szklanki cukru. Odstaw na dwa dni w ciemne miejsce. Pij łyżkę soku wieczorem - 30 minut po jedzeniu. Stosuj przez dwa lub trzy tygodnie.
Spirytus kamforowy
Działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Sporządź miksturę, dzięki której uporasz się z łamaniem w kościach.
Przygotuj spirytus kamforowy oraz jednorazowe chusteczki (wystarczy po trzy na stopę). Po wieczornej kąpieli dokładnie osusz nogi. Skrop każdą chusteczkę 10 kroplami płynu, owiń nimi stopy i załóż ciepłe, wełniane skarpetki. Od razu połóż się do łóżka. Powtarzaj zabieg przez trzy wieczory z rzędu.
Jarzębina
Zawiera sporą dawkę witaminy C, dlatego jest nieoceniona w likwidowaniu skutków przeziębienia. Jednak jarzębiny nie jada się na surowo, dopiero po obróbce nadaje się do spożycia.
Wypróbuj przepis na nalewkę: słoik o pojemności pół litra napełnij do 1/3 wysokości przemrożonymi owocami i zalej czystą wódką. Odstaw na 14 dni. Potem zlej płyn do innego naczynia, a owoce przykryj kolejną porcją wódki i zostaw na 14 dni. Po tym czasie zlej alkohol i połącz z pierwszą porcją. Dodaj pół szklanki letniej wody z rozpuszczonymi trzema łyżkami miodu. Pij po łyżeczce dwa razy na dobę.
Dzika malwa
Znana w medycynie ludowej od dawna. Jej kwiaty zawierają duże ilości soli mineralnych, śluzów i antocyjanów. Dzięki temu działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dlatego dziką malwę (znaną też jako ślaz dziki lub ślazówka) stosowano w nieżytach dróg oddechowych i leczeniu zapalenia gardła. Pomaga wyeliminować chrypkę oraz uporczywy suchy kaszel, ułatwia też odkrztuszanie wydzieliny.
Przyrządź napar do płukania: łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Przecedź. Płucz chore gardło trzy razy dziennie przez pięć dni.
Zobacz także: