Sprawdzone metody na walkę z żółtakami
Kępki żółte (inaczej żółtaki) to złogi cholesterolu, które odkładają się na skórze powiek i pod oczami. Są sygnałem, że mamy problem z miażdżycą.
1. Zmień dietę
Dlatego należy zacząć od zmiany diety, by zmniejszyć poziom cholesterolu. Trzeba ograniczyć tłuszcze zwierzęce nasycone i tłuszcze trans, a więc tłuste wędliny, mięso i słodycze. Należy jeść dużo warzyw, nie smażyć potraw, ale dusić lub gotować na parze. Na talerzu powinny się znaleźć ryby morskie, bo zawierają kwasy omega-3.
2. Okład ze skórki banana
Jak zjesz ten egzotyczny owoc, pokrój skórę na małe kawałki - by wielkością przypominały zmiany powstałe wokół oczu - a następnie przyłóż je wewnętrzną stroną do skóry. Potrzymaj na powiekach co najmniej pół godziny, a potem zdejmuj, a powieki przemyj wodą. Możesz też przykleić skórki od banana do skóry, np. plastrem, i pozostawić je na całą noc.
3. Migdały - jedz i rób okłady
Są bogatym źródłem zdrowych kwasów nienasyconych omega-3. Jedzenie garści migdałów dziennie wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu - obniża frakcję LDL (tzw. zły cholesterol), a jednocześnie podnosi HDL (tzw. dobry cholesterol). Możesz również robić okłady z migdałów - wymieszaj trochę proszku migdałowego (lub migdałów rozdrobnionych w moździerzu) z odrobiną mleka, by powstała pasta. Nałóż ją na kępki żółte i pozostaw na 20-30 minut, potem usuń i przemyj skórę.
4. Czosnek
Zawiera substancje, które zmiękczają skórę, a jego aktywne składniki wnikają w jej głąb. Ugnieć na miazgę 2 ząbki czosnku, a następnie dodaj łyżkę gęstej śmietany. Tak powstałą mieszankę nakładaj na złogi cholesterolu wokół oczu. Pozostaw na 10 minut. Następnie usuń, delikatnie przemywając skórę wodą.
5. Napar z kolendry
Przygotuj herbatę - łyżeczkę owoców kolendry rozgnieć, a następnie zalej szklanką wrzątku. Zostaw na 30 minut pod przykryciem, a potem odstaw jeszcze na 15 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po szklance. Kolendra, która stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy i błonnika, jest skuteczna w profilaktyce i zwalczaniu miażdżycy. Wpływa na obniżenie poziomu złej frakcji cholesterolu LDL oraz bardzo szkodliwych trójglicerydów, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
6. Olej rycynowy
Tłoczony z nasion rącznika pospolitego, ma wiele cennych właściwości. Zmiękcza warstwy skóry i wnika w jej głąb, i dlatego jest często wykorzystywany do produkcji domowych kosmetyków. Zawarty w nim kwas rycynolowy obniża poziom cholesterolu we krwi. Aby zmniejszyć nieładne grudki cholesterolu w okolicach oczu, zamocz bawełniane waciki w oleju rycynowym. Odciśnij, aby nie ściekały, a następnie delikatnie wcieraj w żółtaki. Potem przyłóż waciki do zmienionej skóry, zabezpiecz np. plastrem, by się nie przesuwały, i pozostaw na całą noc. Usuń rano, gdy wstaniesz.
Zobacz także: