Stopy ważne też zimą

Pocą się, naskórek grubieje, pojawiają się na nich odciski i otarcia. Jak zadbać zimą o stopy, by były zdrowe i piękne? Należy przestrzegać kilku zasad.

Codziennie pamiętaj o nawilżaniu stóp. Rano i wieczorem stosuj odpowiednie kremy
Codziennie pamiętaj o nawilżaniu stóp. Rano i wieczorem stosuj odpowiednie kremy123RF/PICSEL

W zimowym sezonie przez źle dobrane buty możesz nabawić się kontuzji, które wrócą do ciebie latem. Wybierając buty nie kieruj się modą - ważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo.

Po pierwsze - ciepło!

W kaloszach brakuje cyrkulacji powietrza. Dlatego ich noszenie zimą  może wywołać zakażenie
W kaloszach brakuje cyrkulacji powietrza. Dlatego ich noszenie zimą może wywołać zakażenie123RF/PICSEL

Buty wynaleziono, aby chronić stopy przed zimnem i jest to ich podstawowe zadanie. Oziębienie stopy działa niekorzystnie na układ naczyniowy, zwłaszcza u osób starszych, z miażdżycą oraz u palaczy i może ułatwiać powstawanie uszkodzeń skóry z niedokrwienia. Nie można też doprowadzać do przemakania obuwia i stóp. Zmacerowana wilgocią skóra jest narażona na infekcje grzybicze.

Jednak noszenie zupełnie nieprzemakalnych butów (kaloszy) zimą też nie jest dobre - przepocone stopy, bez cyrkulacji powietrza, mogą być wilgotne i narażone na zakażenia skóry.

Bezpieczeństwo! 

Śliskie chodniki nie wykluczają obcasów. Powinny być jednak one odpowiednio szerokie i stabilne. Dobrze też jest, kiedy spód buta ma większe zagłębienia w podeszwie (tak jak grubszy bieżnik w oponach zimowych). Nie tylko latem, ale też zimą powinnaś dbać o stopy. Miękkie skarpety, wygodne buty, stabilne obcasy, ciepłe kąpiele.

Twoje stopy ci podziękują

Refleksologia leczy bóle migrenowe i poprawia funkcjonowanie układu trawiennego
Refleksologia leczy bóle migrenowe i poprawia funkcjonowanie układu trawiennego123RF/PICSEL

Pamiętaj, że urazy stopy i stawu skokowego - zwłaszcza torebkowo - więzadłowe (skręcenia) mogą - nieodpowiednio leczone - doprowadzać do niestabilności stawowej, a to może uniemożliwiać nam później uprawianie sportu czy innej aktywności fizycznej.

Luksus wygody

But nie może uciskać, powodować otarć czy sprawiać, że stopa drętwieje w czasie chodzenia. Jeśli masz tzw. stopę wrażliwą, której elementem jest paluch koślawy (halux valgus), tym staranniej dobierz obuwie zimowe. Szerokie przody i miękki materiał, z którego powinny być zrobione, zapewnią komfort noszenia. Jeśli masz stopę o tzw. wysokim podbiciu (stopa wydrążona), pamiętaj, aby but nie uciskał grzbietu stopy. Oprócz niewygody, ma to niekorzystny wpływ na krążenie obwodowe.

Odpoczynek i pielęgnacja

Olejek różany,sosnowy i lawendowy wykorzystaj do pielęgnacji stóp
Olejek różany,sosnowy i lawendowy wykorzystaj do pielęgnacji stóp123RF/PICSEL

Stopy nie odpoczywają, kiedy siedzisz ze spuszczonymi nogami. Staraj się odpoczywać z uniesionymi stopami - wpływa to korzystnie na krążenie obwodowe, daje uczucie prawdziwej ulgi i odpoczynku.

Warto też, bez względu na porę roku, zafundować stopom kąpiel z solą lub mydłem po całym dniu chodzenia. Zmniejszy ona uczucie ciężkości i obrzęk, a wykonywanie w wodzie ćwiczeń rozluźni stawy stóp i poprawi krążenie. To, że nie eksponujesz teraz stóp nie znaczy, że możesz zapomnieć o regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka i odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry nóg.

Zobacz także: 

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas