Sześć sposobów ochrony przed chorobą Parkinsona
Choroba Parkinsona przejawia się spowolnieniem ruchowym i drżeniem kończyn. Najczęściej dotyka osób po 60. roku życia. Zobacz, jak możesz się przed nią chronić.
Energiczne spacery
Regularnie uprawiane mogą łagodzić objawy choroby, w tym zaburzenia ruchowe, problemy z pamięcią czy obniżony nastrój. Każdego dnia przeznacz na przechadzkę godzinę. Korzystaj ze słonecznych momentów - dzięki temu zwiększysz poziom witaminy D3 w organizmie.
Przez pierwsze 10-15 minut idź wolno. Potem stawiaj kroki energicznie, aż poczujesz zmęczenie. W ten sposób wzmocnisz mięśnie i stawy. Po 30-35 minutach zwolnij. Przez kolejny kwadrans znów spaceruj powoli.
Minerały
Aby nie zachorować, przyjmuj żelazo, magnez, cynk. Znajdziesz je w takich produktach, jak ciecierzyca, soczewica, szpinak, brązowy ryż, orzechy brazylijskie. Jednak nie zawsze można dostarczyć w pożywieniu odpowiednią ilość tych minerałów.
Dobrym sposobem ich uzupełnienia jest suplementacja. Polega na zażywaniu raz dziennie tabletki z tymi składnikami. Kuracja powinna trwać około trzech miesiący. Należy ją powtarzać co pół roku. Warto regularnie sprawdzać poziom tych trzech minerałów.
Kasza gryczana
Jest niezwykle cennym naturalnym źródłem witaminy B6, która chroni przed rozwojem Parkinsona. Powinna pojawiać się na talerzu nawet trzy razy w tygodniu. Choć popularna jest kasza gryczana prażona, lepiej spożywać białą, czyli niepaloną. Zawiera więcej ważnych dla zdrowia witamin i minerałów, np. jest w niej więcej magnezu niż w gorzkiej czekoladzie, a ten przecież wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego.
Kaszę najlepiej najpierw podprażyć na suchej patelni, a dopiero potem zalać wodą i ugotować. Jest wówczas bardziej sypka.
Jabłko
Z badań wynika, że jeden owoc dziennie rzeczywiście potrafi ochronić organizm przed rozwojem Parkinsona. Dzięki sporej zawartości błonnika zmniejsza ilość cholesterolu, którego wysoki poziom powoduje m.in. pojawienie się choroby.
Poza tym zapobiega zaparciom, wzdęciom i innym dolegliwościom jelit będących zmorą wszystkich cierpiących na Parkinsona. Najlepiej jest zjeść jabłko na drugie śniadanie.
Dieta śródziemnomorska
Zdaniem lekarzy i dietetyków to najzdrowsza dieta na świecie. Stwierdzono, że osoby, których nawyki żywieniowe najbardziej ją przypominały, nie były zagrożone chorobą Parkinsona.
Polega ona m.in. na spożywaniu lokalnych produktów oraz ograniczeniu mięsa (raz w tygodniu) na rzecz konsumpcji dwa razy dziennie warzyw w postaci sałatek, ale też gotowanych i pieczonych. Dania doprawia się oliwą oraz ziołami.
Porcje nie powinny być duże, za to zjadane częściej. Zamiast słodyczy wskazane są owoce.
Brokuł
Zawiera błonnik, minerały oraz bardzo dużo przeciwutleniaczy - substancji, które chronią organizm przez rozwojem groźnych chorób, takich jak m.in. Parkinson. Dlatego to warzywo warto jeść nawet dwa razy w tygodniu.
Aby nie utraciło swych cennych właściwości leczniczych, trzeba je tylko odpowiednio przygotować. Różyczki brokuła wrzuć do gotującej się osolonej wody tylko na trzy minuty. Potem wyjmij i przełóż do miski z lodowatą wodą na minutę. Tak przygotowany brokuł jest gotowy do spożycia. Możesz pokropić go oliwą i zjeść jako samodzielne danie lub przygotować z niego sałatkę.
Zobacz także: