Tak pokonasz łupież
Pasożytnicze drożdżaki z rodzaju Malassezia i Pityrosporum ovale mają latem na spoconej skórze głowy idealne warunki do rozwoju. Jeśli jednocześnie odziedziczyliśmy skłonność do szybkiego złuszczania się naskórka, stajemy się podatni na ich atak. Skutkiem jest... łupież.
Charakterystyczny symptom to drobne białe płatki na owłosionej skórze głowy. W lekkiej, tzw. suchej, postaci łupieżu są one prawie niewidoczne, a skóra nie swędzi. W ostrzejszej postaci choroby włosy zaczynają się przetłuszczać, płatki naskórka stają się grube, tłuste, żółtawe, silnie przylegają do skóry. Na głowie tworzą się swędzące, sączące czerwone zmiany zapalne o podłożu łojotokowym.
Akcja regeneracja
Łopian większy, łopian mniejszy i pajęczynowaty, choć to pospolite chwasty, są cennym surowcem dermatologicznym. Bogate w olejki lotne, a zwłaszcza związki poliacetylenowe (tridekadien-tetrain, tridecen-pentain) mają silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Ponadto poprawiają przemianę materii w komórkach skóry i ułatwiają usuwanie z niej toksyn. Dlatego chętnie wykorzystywane są w medycynie ludowej do leczenia schorzeń skórnych, takich jak wyprysk, egzema, świąd czy łupież suchy.
Ekstrakty z korzeni rośliny wpływają korzystnie zarówno na naskórek głowy, jak i błony śluzowe. Przepis na płukankę: 2-3 łyżki korzeni łopianu zalej 1/2 l wody, gotuj 5 minut. Odstaw na 15 minut, przecedź. Płucz odwarem głowę lub przykładaj na nią nasączone odwarem waciki.
Jeszcze skuteczniej działa sok ze świeżych korzeni łopianu stabilizowany alkoholem. Powoduje nie tylko wolniejsze złuszczanie się naskórka, lecz łagodzi również stan zapalny i swędzenie skóry. Sok (dostępny w niektórych aptekach) należy wcierać delikatnie w owłosioną skórę głowy (najlepiej wieczorem) 2 razy w tygodniu przez 4-6 tygodni. Następnie zrobić trzeba miesięczną przerwę, po której terapię można powtórzyć.
Szampon ziołowy
Wymieszaj po łyżce korzenia mydlnicy, łopianu i pokrzywy, ziela skrzypu oraz kłącza tataraku. 2 łyżki mieszanki zalej 1,5 l wody, gotuj 15 minut, odcedź. Myj głowę ciepłym odwarem, masując skórę. Z odcedzonych ziół przygotuj kolejny odwar w takiej samej ilości wody, ponownie umyj włosy.
Leki ze spiżarni
Oliwa. Pomaga na łupież suchy. Wetrzyj w skórę głowy dwie łyżki oliwy, masuj kilka minut. Umyj włosy szamponem.
Szpinak. Łagodzi łupież suchy. Ugotuj liście szpinaku w małej ilości oleju słonecznikowego, sojowego lub w oliwie. Gdy całość ostygnie wymieszaj łyżką na papkę. Nałóż na gaziki, przyłóż na skórę głowy.
Cytryna. Zmniejsza łupież tłusty. Przed każdym myciem głowy smaruj skórę sokiem z cytryny.
Marchew. Ugotuj świeże liście lub korzenie marchwi w małej ilości wody. Wywarem nasączaj gaziki i przykładaj na owłosioną skórę.
Pokrzywa. Posiekaj świeże liście pokrzywy. Jedną trzecią słoiczka ziela zalej do pełna spirytusem, odstaw na parę dni. Maceratem nacieraj głowę raz w tygodniu.
Zobacz także: