Tak ugasisz pragnienie

Zamiast gazowanych napojów zawierających masę cukru lub sztucznych słodzików i barwników - wybierz domowe napoje z dodatkiem owoców, warzyw i ziół.

Napar z pokrzywy ma specyficzny smak, ale świetnie gasi pragnienie
Napar z pokrzywy ma specyficzny smak, ale świetnie gasi pragnienie123RF/PICSEL

Doskonale ugaszą pragnienie, orzeźwią, dodadzą energii. Warto do nich dodać szczyptę (ale nie więcej) soli i cukru, by zapewnić odpowiedni poziom elektrolitów. Nie zaleca się wypijania bardzo zimnych napojów, bo nie służą zdrowiu. Od lodowatego, znacznie lepiej gasi pragnienie ciepły napar.

Nagietek

Łyżkę-dwie koszyczków nagietka zalej 1/2-1 l wrzątku, przykryj, odstaw na noc. Dosłodź rano łyżeczką miodu, dodaj sok wyciśnięty z cytryny lub limonki. Schłodź w lodówce i popijaj w ciągu dnia. Nagietek ma działanie żółciopędne, łagodzi wrzody żołądka i dwunastnicy, pomaga też  w dolegliwościach pęcherzyka żółciowego, nieżytach żołądka i jelit.

Pokrzywa

Oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza trawienie, dostarcza sporo krzemu, manganu, wapnia i fosforu, co ma korzystny wpływ  na kondycję cery, włosów i paznokci. Działa moczopędnie, więc lepiej jej nie łączyć z lekami diuretycznymi. Łyżeczkę suszonego ziela lub 1 torebkę herbatki fix zalej 250 ml wrzątku, odstaw do zaparzenia i ostygnięcia. Pij schłodzoną z dodatkiem wody mineralnej i odrobiną miodu. Napar z pokrzywy ma specyficzny smak, ale świetnie gasi pragnienie.

Lawenda

3 łyżki suszonej lawendy zalej 1/2 l wrzącej wody, odstaw na 30 min. Gdy napar przestygnie, przecedź go, dodaj łyżeczkę miodu oraz sok wyciśnięty z 2 cytryn, wymieszaj. Chłodny napar warto pić, zwłaszcza gdy masz kłopoty ze snem. 

Kwas chlebowy

Doskonale gasi pragnienie, a ponadto jest źródłem bakterii kwasu mlekowego, witamin z grupy B, selenu i cynku. Możesz przygotować go sama, ale trwa to kilka-kilkanaście dni. Kupując gotowy, zwróć uwagę, czy nie zawiera barwników, konserwantów (nie powinien).

Ożywcza lemoniada

Wyciśnij sok z 2 cytryn, 2 limonek, dodaj 1 litr chłodnej wody,  sok z kilku ogórków gruntowych, liście mięty i melisy oraz szczyptę cukru lub łyżeczkę miodu.

Pszczele azyleStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas