To może być endometrioza

​Silne bóle miesiączkowe? Nie lekceważ ich! To może być endometrioza. Wczesne wykrycie tej choroby to nie tylko szansa na zmniejszenie dolegliwości, ale też zapobieżenie powikłaniom.

W Polsce na endometriozę możne chorować około mln. kobiet
W Polsce na endometriozę możne chorować około mln. kobiet123RF/PICSEL

Lepiej wybrać się do ginekologa, jeśli problemem jest przewlekły ból w czasie miesiączki. Inne sygnały alarmowe to także bardzo obfite krwawienia i tzw. plamienie w trakcie cyklu, ból odczuwany podczas stosunku, przy wypróżnieniach i oddawaniu moczu.

Czy endometriozę można łatwo zdiagnozować?

Nie. Na endometriozę najczęściej chorują kobiety w wieku 25- 35 lat, ale pierwsze jej objawy mogą się pojawić u nastolatek, wraz z pierwszymi miesiączkami.

Endometriozę można pomylić z zapaleniem przydatków, zespołem jelita drażliwego lub innymi dolegliwościami. Problem z właściwą diagnozą wynika z wielości nieswoistych objawów, które mogą manifestować inne schorzenia: bóle w okolicach biodra i pachwiny, które mogą promieniować do odbytnicy, bolesne stosunki seksualne, ból podczas wypróżniania i oddawania moczu.

Endometriozę najlepiej jest potwierdzić mało inwazyjnym badaniem laparoskopowym.

Często wmawia się kobietom, że miesiączka po prostu "musi boleć". Niesłusznie. Dr Joanna Pabich-Worożbit z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie podkreśla: niepokojący jest wszelki przewlekły ból występujący podczas miesiączki.

Co to jest endometrioza?

Powodowana jest rozrastaniem się błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamę macicy, w inne miejsca ciała. Jej ogniska najczęściej umiejscawiają się na jajnikach oraz w innych narządach miednicy mniejszej. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. U zdrowych kobiet znajdujące się poza macicą komórki błony śluzowej są likwidowane przez układ odpornościowy. U chorych kobiet są jednak tolerowane.W konsekwencji w różnych miejscach powstają wszczepy nieprawidłowych komórek, które powodują stany zapalne, a następnie stale powiększające się zrosty doprowadzające do nieodwracalnego włóknienia tkanek i zniekształcenia oraz sklejania się narządów miednicy.

Endometrioza może być przyczyną niepłodności. Na całym świecie na endometriozę może chorować nawet 200 mln kobiet, w Polsce - około 1 mln.

Zobacz także: 

Zaprojektuj swój uśmiech!materiały promocyjne