Reklama

To nerwica czy stres?

Nerwica i stres mogą objawiać się podobnymi dolegliwościami. Dlatego czasami tak trudno postawić właściwą diagnozę. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam ocenić sytuację.

To tylko stres

Objawy zwykłego stresu są podobne u większości z nas: przyspieszone bicie serca, głos więznący w gardle, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ból żołądka, biegunka, drżenie rąk. Towarzyszące stresowi objawy są mniej nasilone niż w nerwicy, a przyspieszone bicie serca spowodowane stresem trudno pomylić z zawałem serca.
Sygnały świadczące o stresie pojawiają się tuż przed wydarzeniem, które jest jego źródłem np. rozmowa z szefem lub zaraz po nim. Dolegliwości związane ze stresem mają charakter doraźny: ustępują, kiedy minie sytuacja, która je wywołała. Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją czy ze snem występują przejściowo w czasie stresu i przed lub po nim.

Uwaga, to już nerwica!

Objawy nerwicy mogą być bardzo różnorodne, w zależności od tego, jakie narządy i układy je wywołują. Zwykle w danym momencie dotyczą jednego z nich: np. serca albo żołądka. Niewykluczone, że po kilku tygodniach czy miesiącach mogą wystąpić inne.

Symptomy ze strony układu sercowo-naczyniowego są tak silne, włącznie z dusznością i bólem zamostkowym, że łatwo je pomylić z zawałem serca. Niepokojące sygnały nie muszą, choć mogą, występować bezpośrednio przed jakąś trudną sytuacją lub po niej.
Objawy nerwicy towarzyszą chorym cały czas - nie są przejściowe. Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją czy ze snem występują stale, choć z różnym nasileniem.

Rodzaje nerwic

Nerwica żołądka. Jej symptomy są podobne do towarzyszących chorobom przewodu pokarmowego. Są to m.in.: niestrawność, biegunka, nudności, wymioty i bóle brzucha. Nie muszą występować w tym samym czasie, co stresujące nas sytuacje, a to utrudnia diagnozę.

Nerwica serca. Objawia się podobnie jak choroba wieńcowa, a nawet zawał: dusznościami, kołataniem serca, bólem w klatce piersiowej, które wywołują lęk o własne życie. Nieleczona nerwica serca prowadzi do nadciśnienia tętniczego i dodatkowych skurczów serca.

Nerwica wegetatywna. Dotyczy wielu organów chorego i może dawać objawy zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i układu sercowo- -naczyniowego czy nerwowego.

Nerwica lękowa. Jej charakterystycznymi objawami są napady lęku i panika. Czasem choroba przybiera też postać fobii. Mogą towarzyszyć jej objawy somatyczne tj. ucisk w gardle lub w klatce piersiowej.

Jak zapobiegać nerwicy?

Ruszaj się. Przed negatywnymi skutkami stresu chroni nas dbanie o własną satysfakcję, szczęście, umiejętność cieszenia się z drobiazgów. W krótkotrwałych stanach stresu pomocne mogą być też suplementy diety, zioła i leki, mające właściwości relaksacyjne, uspokajające, łagodzące napięcia i nerwobóle. Sięgaj po te, które zawierają wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego i dziurawca.

Uważaj, co jesz. Staraj się ograniczać słodycze i tzw. puste kalorie. Unikaj też kawy, która wypłukuje magnez. Koniecznie włącz do diety produkty, zawierające kwasy omega-3, witaminy B (np. jaja, warzywa), cynk (np. czerwone mięso, owoce morza, orzechy), kwas foliowy (np. ryby, szpinak, pietruszka). Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, ryż i makaron.

Zrelaksuj się. Przed negatywnymi skutkami stresu chroni nas dbanie o własną satysfakcję, szczęście, umiejętność cieszenia się z drobiazgów. W krótkotrwałych stanach stresu pomocne mogą być też suplementy diety, zioła i leki, mające właściwości relaksacyjne, uspokajające, łagodzące napięcia i nerwobóle. Sięgaj po te, które zawierają wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego i dziurawca.



Rewia
Dowiedz się więcej na temat: stres | nerwica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy