To nie tylko drobne kryształki
Najbardziej znany jest biały, otrzymywany z buraków cukrowych. Jest uniwersalny - do wszystkiego, czemu chcemy nadać słodki smak.
Coraz popularniejszy jest cukier wytwarzany z trzciny cukrowej. Ma charakterystyczny brązowy kolor. Możemy słodzić nim napoje, dodawać go do deserów, doskonale komponuje się z czekoladą, wanilią czy cynamonem. Cukier buraczany jest rafinowany, czyli oczyszczany przemysłowo. Natomiast trzcinowy - nierafinowany, tym samym zawiera więcej składników mineralnych. Brązowy kolor i karmelowy smak zawdzięcza melasie (syrop), która nie jest usuwana, jak podczas produkcji białego cukru. Im więcej melasy, tym ciemniejszy kolor cukru trzcinowego.
Mamy kilka jego odmian, np. Demerara, Muscovado. Ale uwaga! Napis"cukier brązowy" nie musi oznaczać, że to cukier trzcinowy. Nieuczciwi producenci wprowadzają w błąd. Barwią biały rafinowany cukier karmelem lub melasą, sugerując nabywcy, że jest trzcinowy. Zdrowszą wersją jest ksylitol - cukier pozyskiwany z brzozy. Choć tak samo słodki jak biały rafinowany, ma o 40 proc. mniej kalorii i prozdrowotne właściwości. Nie należy jednak jeść go w dużej ilości (nie więcej niż trzy łyżeczki dziennie), bo spowoduje biegunkę. W kuchni może zastąpić cukier biały czy trzcinowy, ale nie nadaje się do pieczenia ciast drożdżowych - drożdże na nim nie wyrosną.
Cukier smakowy świetnie podkreśla smak i aromat wypieków oraz kawy. Powstaje przez dodanie do cukru buraczanego lub trzcinowego wanilii, cynamonu czy płatków migdałowych. W sklepie dostaniemy głównie cukier wanilinowy. Zamiast wanilii, należącej do najdroższych przypraw, do cukru dodawana jest wanilina - syntetyczna substancja o armacie wanilii.Prawdziwy cukier waniliowy najlepiej zrobić samemu.
Wystarczy dodać do cukru ziarenka zeskrobane z laski wanilii oraz pusty, pokrojony strączek, wymieszać, zamknąć w słoiku. Po 3-4 dniach jest gotowy do użycia.
20/2016 Świat i Ludzie