Trzy grzechy przeciw kręgosłupowi

​Kręgosłup nie tylko utrzymuje prawidłową postawę ciała, ale jest także podstawowym narządem ruchu. A my robimy wszystko, aby utrudnić mu pracę.

Coraz młodsze osoby skarżą się na problemy z kręgosłupem. Winna jest siedząca praca!
Coraz młodsze osoby skarżą się na problemy z kręgosłupem. Winna jest siedząca praca!123RF/PICSEL

Grzech 1 - siedzący dzień

Cały dzień siedzisz przy biurku, a po pracy na kanapie. W efekcie mięśnie słabną i nie są w stanie wspierać kręgosłupa. Dochodzi do obciążenia kręgów i dysków, a to prowadzi do deformacji.

Co robić? Przy biurku siadaj lekko odchylona do tyłu (kąt między plecami a siedziskiem powinien wynosić ok. 135 stopni). Nie garb się i nie siadaj tak blisko biurka, że brzuch dotyka blatu - wówczas garbisz się i cofasz łokcie. Najlepiej, aby odległość między brzuchem a biurkiem wynosiła 20-30 cm.

Grzech 2 - ciężka torba

Co robić? Torbę noś raz na jednym, raz na drugim ramieniu. Zamiast jednej siatki z zakupami, dźwigaj dwie tak, aby równo obciążyć obie strony ciała. Nawet wiązanie butów na stojąco naraża okolicę krzyżową na uraz! Myjąc wannę, uklęknij!

Grzech 3 - pesymizm

Brzuch wypięty, głowa schowana w ramionach, szuranie nogami - to tzw. postawa pesymisty. Wywołuje bóle części szyjno-piersiowej i piersiowo-lędźwiowej, a ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni brzucha.

Co robić? Zadbaj o właściwą postawę: głowa ustawiona pośrodku, linie łączące barki i biodra równoległe do siebie, kark wyprostowany, ramiona swobodnie opuszczone, łopatki lekko ściągnięte, klatka piersiowa skierowana do przodu, wciągnięty brzuch i ściągnięte pośladki.

Pomóż mu!

Wykorzystaj każdą chwilę na ruch, np. wchodź po schodach, wysiądź przystanek wcześniej. Spacerować trzeba codziennie 30 minut energicznym krokiem i wymachując rękami.

Gimnastykuj się! Najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie na plecach. Wzmacnia mięśnie, kształtuje płynność i harmonię ruchów. Dobra jest też jazda na rowerze, ale nie na wyścigówce, jazda na nartach, gra w siatkówkę, bieg po gładkiej nawierzchni.

Dostarczaj wapnia (mleko i jego przetwory, sardynki z ośćmi) i wit. D, dzięki której wapń jest właściwie przyswajany. Dostarczaj też fosfor (ziarna zbóż, ryby,) i wit. C (cytrusy). Mięśniom podtrzmującym kręgosłup dobrze robi magnez (czekolada!), wit. E (oleje roślinne) i B (wątroba).

MAB

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas