Reklama

U lekarza bez stresu

Gabinet lekarski często napawa nas lękiem. Niepotrzebnie! To, czy wyjdziesz zadowolona, zależy również od ciebie.

Jeśli chcesz w pełni skorzystać z wizyty u lekarza, dobrze się do niej przygotuj. To pozwoli ci uniknąć stresu i zapamiętać jak najwięcej informacji ważnych dla twojego zdrowia. O czym zawczasu warto pomyśleć?

1. Zbierz potrzebną dokumentację

Włóż do teczki wyniki ostatnich analiz krwi i moczu, zapisane dane z domowych pomiarów ciśnienia lub cukru. Weź również wyniki świeżych ostatnich badań USG, tomografii czy zdjęć rtg. Sporządź na kartce zestaw leków, które stale przyjmujesz. Sprawdź, czy masz ich zapas.

2. Objawy, dawne choroby

Przemyśl to, co chcesz powiedzieć lekarzowi. Najlepiej spisz wszystko, co ważne. Podkreśl, co Cię niepokoi (np. zawroty głowy), powiedz, od kiedy zaczęły się objawy, jak często występują i w jakich sytuacjach. Jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta u danego specjalisty, przypomnij sobie przebyte poważniejsze choroby oraz terapie, które przechodziłaś. Ważne mogą też okazać się informacje o dawnych urazach np. głowy, brzucha, oka itp.

3. Alergiku, pamiętaj!

Powinnaś poinformować lekarza o uczuleniu na określone leki czy zioła (najczęściej uczulają preparaty z kwasem acetylosalicylowym, sulfonamidy, leki przeciwbólowe). Nie zapomnij powiedzieć także o uczuleniu na laktozę czy gluten (wchodzą w skład niektórych leków) oraz o pokarmach wywołujących u Ciebie reakcje alergiczne (niektóre rodzaje żywności mogą wywoływać z innymi substancjami alergie krzyżowe).

4. Zadawaj pytania

Jeśli czegoś nie rozumiesz, bez skrępowania proś o powtórzenie. To bardzo ważne dla późniejszej współpracy z lekarzem. Postaraj się zyskać jak najwięcej konkretnych informacji o leczeniu. Pytaj o jego przebieg i badania, jakie będziesz musiała jeszcze zrobić, dowiedz się, jak może przebiegać choroba. Zdarza się (np. u chorych na raka), że wybór metody leczenia zależy od pacjenta - lekarz może poprosić cię o podjęcie decyzji o rodzaju terapii. Wtedy uważnie słuchaj, czym się one różnią, jakie mogą mieć skutki uboczne, a także - z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć.

5. Nie ufaj swojej pamięci

W czasie wizyty notuj to, co mówi lekarz. Najważniejsze są informacje o dawkowaniu i porach brania farmaceutyków, a także o tym, z jakimi pokarmami ich nie łączyć. Pamiętaj, że często przyczyną niepowodzenia terapii (np. antybiotykami czy lekami antynowotworowymi) jest nieprzestrzeganie przez chorych prostych zasad stosowania leków.

6. Co potem?

Jeżeli lekarz zleca badania albo kolejne wizyty, zgłaszaj się w terminie. Nawet jeśli wyda Ci się, że nastąpiła poprawa, nie odstawiaj leków, nie rezygnuj z wizyt kontrolnych. Nie bierz też żadnych preparatów na własną rękę.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: lekarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy